تعداد بازدید: 2650

توصیه به دیگران 1

جمعه 3 ارديبهشت 1389-0:0

روحاني:در همه رشته های علوم انسانی مبنا اين است که انسان یک حیوان است!

امام جمعه بابل گفت: دانشجوی ما پس از تلاش های زیاد از دبیرستان وارد دانشگاه می شود اما آنچه که آرزو داریم تحقق پیدا نمی کندو چه بسا در دانشگاه منحرف می شود.


به گزارش وبلاگ ستاد نماز جمعه بابل،امام جمعه اين شهرستان گفت:در همه رشته های علوم انسانی این مبنا است که انسان را یک حیوان می نگارد و در نتیجه این مساله بر می آید که انسان هیچ مسئولیتی در برابر خدای متعال ندارد و بریده از دین و فرهنگ دینی است.

وي افزود: تلاش زیادی شد تا در این زمینه تغییر و تحول زیادی صورت بگیرد، اگر چه قدمهای زیادی برداشته شد متاسفیم هنوز هم بسیاری از کتابها ترجمه شده نویسندگان و مولفان و اندیشمندان غربی است که نگاه آنها نگاه ناقص و مبتنی بر جهان بینی غربی است و این موضوع نگرانی های زیادی را بر انگیخته است.

روحاني تصريح کرد: به نظرم می رسد دانشجوی ما پس از تلاشهای زیاد در تحصیل در مقاطع دبستان و راهنمایی و دبیرستان وارد دانشگاه می شود اما آنچه که آرزو داریم تحقق پیدا نمی کند، چه بسا منحرف می شود و چه بسا از بستر و فرهنگ دینی دور می شود و یکی از علل و نگرانی ها این است که کتابهایی که دانشجوی ما آن اندیشه ها را و راهکارها و زمینه ها و موضوعات علمی را می آموزد بی بهره از فرهنگی دینی است.

 امام جمعه بابل ادامه داد: شما دیدید بعضی از افرادی که جزو اندیشمندان سران فتنه بودند وقتی با او به مصاحبه پرداختند متذکر شد و به صراحت اعلام کرد که استادی که من در دانشگاه در رشته علوم سیاسی داشتم آنچه که به من آموخت بریدگی دین از سیاست بود و به من یاد داد که دین باید از سیاست بریده باشد و این خلاف آن چیزی است که در منطق اسلام و انقلاب اسلامی و قانون اساسی ماست.همین مساله در ذهن و فکر من جای گرفت و زمینه فعالیت های سیاسی و فتنه انگیزی ها را فراهم کرد.

وي  سئوال کرد:آیا این موضوع برای جامعه ما نگران کننده نیست؟

شيخ مجتبي روحاني در پايان گفت:شایسته است 5/3 میلیون دانشجو دردانشگاههای ما درس می خوانند و دو میلیون نفر در علوم انسانی تحصیل می کنند، با این کتابها ببینید که چه خسارت سنگینی بر دانشجویان ما وارد می شود.


 • سه شنبه 7 ارديبهشت 1389-0:0

  بسيار عالي برادر بينام باولي ، احسنت بر شما و بينش و دانش شما كه دست نامردمان را رو مي كنيد

  • بینام باوِلیپاسخ به این دیدگاه 0 0
   دوشنبه 6 ارديبهشت 1389-0:0

   در رشته های علوم انسانی (دانشگاهها ) این مبنا است که انسان را یک حیوان می نگارد و در نتیجه این مساله بر می آید که انسان هیچ مسئولیتی در برابر خدای متعال ندارد و بریده از دین و فرهنگ دینی است. تلاش زیادی شد تا در این زمینه تغییر و تحول زیادی صورت بگیرد. اگر چه قدمهای زیادی برداشته شد اما متاسفیم هنوز هم بسیاری از کتابها ترجمه شده نویسندگان و مولفان و اندیشمندان غربی است که نگاه آنها نگاه ناقص و مبتنی بر جهان بینی غربی است. این موضوع نگرانی های زیادی را بر انگیخته است.
   مطلب بالا به عینه از این آدرس کپی شده است: http://www.miadbabol.blogfa.com/post-199.aspx
   در جواب آقای حسن ودیعی.
   دگر چیزی اضافه نمی کنم جز این که نه آقای روحانی و اغلب دیگر روحانیون محترم مبنا را بر غلط و ناپسند بودن علوم انسانی غیر فقهی می گذارند. علت این است که فقه در مذهب شیعه و به خصوص در ایران آنقدر قدرت گرفته است که این توانایی را دارد که دیگر علوم را به خصوص علومی که تلاش دارند در حوزه های تخصصی آن وارد شوند انگ مردودی و ناپاکی بزند. از آنجا که مبنای فقه بر تقلید است از پیروان انتظار جز پذیرش بی چون و چرای حکمی که صادر شده است ندارد. "عاقل و یک اشاره"

   • جواد مفرد کهلانپاسخ به این دیدگاه 0 0
    يکشنبه 5 ارديبهشت 1389-0:0

    صد رحمت به حیوان

    • حسن ودیعی پاسخ به این دیدگاه 0 0
     شنبه 4 ارديبهشت 1389-0:0

     جالب بود
     به وبلاگ ستاد نمازجمعه بابل سر زدم
     خبر اصلی را خواندم
     اما عزیز چرا سرو ته خبر را می زنی
     این واقعا به دور از اخلاق رسانه ای است

     خبر شما مفهوم دیگری را به ذهن ها می رساند در صورتی که مطلب آقای روحانی چیز دیگری بود

     • جواد مفرد کهلانپاسخ به این دیدگاه 0 0
      شنبه 4 ارديبهشت 1389-0:0

      حاج آقا نگران مسئولیت خیالی انسان در مقابل خدای بی نیاز آسمانهااست. ولی منظورش مسائل اخلاقی مرسوم جهانی نیست. چه در این صورت بهتر بود به مسائل زمینی و خدای دلهای مردم می پرداخت و از مسئولیت انسان در مقابل انسان سخن می گفت که در علوم انسانی از آن سخن میرود. همین از قافله انسانی به بیراهه رفتن است که شاعر را مجبور میکند که بگوید: "هیچ انسانی به انسانی نمی دارد روا آن چه این نا مردمان با جان انسان میکنند."


      ©2013 APG.ir