تعداد بازدید: 30704

توصیه به دیگران 3

يکشنبه 27 آذر 1390-2:3

يک ساعت يا يک هفته؟!

دادستان عمومي وانقلاب استان مي گويد:گرفتن گواهي عدم سوءپيشينه کم تر از يک ساعت طول مي کشد،اما مردم چيزي غير از اين مي گويند.


مازندنومه؛ربابه حسين پور،ساري:در هفته هاي گذشته ما پيگير يک مشکل حقوقي شهروندان استان شديم:گرفتن گواهي عدم سوء پيشينه.

"سوء پيشينه به چه قيمت؟"(http://www.mazandnume.com/?PNID=V12904) و "سوءپيشينه يا حسن شهرت؟"(http://www.mazandnume.com/?PNID=V12935) يادداشت هايي بودند که ما پيش تر انتشار داديم.

بر اساس اصل 37 قانون اساسی كشورمان، اصل بر برائت است و هیچ انسانی مجرم نیست مگر اینکه خلافش ثابت شود!

ثابت شدن جرم یا برائت شخص هم منوط به استعلام از چند دستگاه مرتبط همانند دستگاه قضایی و نیروی انتظامی است،اما با توجه به نص صریح قانون که اصل را بر برائت دانسته، نمی دانیم چرا عادت داریم همیشه نیمه خالی لیوان را ببینیم و در ذهن خود حول منفی ها بگردیم!

گویی از منظر انتظامی و قضایی اکثر افراد پیشینه خوبی ندارند که برای اثبات بی گناهی یا مجرم بودن خود باید گواهی عدم سوء پیشینه بگیرند!

*فقط يک ماه اعتبار!

 نمی دانیم کدام شیر پاک خورده ای واژه سوءپیشینه را اختراع کرده،در صورتي كه به جاي اين واژه نامانوس مي شد واژه اي مثبت ارائه شود تا شخص با ديدي مثبت برای اثبات بی گناهی خود این هفت خوان را سپری کند!

جالب تر از همه مدت اعتبار چنین گواهی است که پس از کلی دوندگی و این در و آن در زدن فقط یک ماه اعتبار دارد و پس از این مدت کوتاه از درجه اعتبار ساقط می شود که البته از نظر جناب حجت الاسلام جعفری دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران لطف و ارفاقی است که قانونگذار به خرج داده و گرنه ممکن است فردی پس از گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه بلافاصله مرتکب جرمی شود!

وی معتقد است: قانون، مدت را تعیین کرده و ما نیز در محدوده مقررات کار می کنیم که البته در این قضیه اشکالی نمی بینم و مدت 1 ماه هم لطف و ارفاق است و گرنه ممکن است فردی پس از کسب گواهی عدم سوءپیشینه بلافاصله مرتکب جرم شود، پس این مدت عقلایی است و یقینا در ذهن قانونگذار چیزی بوده که چنین مدتی را تعیین کرده است.

*پلیس + 10 سمتی ندارد

یکی از دوستان از صدور گواهی مزبور در پلیس +10 در مدت زمان کوتاهی در برخی از استان های کشور می گفت که دیگر نیاز نیست یک شخص چند روز از کار و زندگی بیفتد و پس از انگشت نگاری و جستجو در سیستم های رایانه ای مراکز انتظامی و قضایی این گواهی را دریافت کند.

اما حجت الاسلام جعفری در گفت و گو با ما اظهار داشت:"گرچه نیروی انتظامی یک مرجع برای صدور عدم سوءپیشینه است اما پلیس + 10 سمتی ندارد و مرجعی برای این منظور محسوب نمی شود چرا که اطلاعات افراد محرمانه است و نمی تواند در اختیار چنین بخشی قرار بگیرد."

کاش چنین سیستم متمرکزی در استان ما هم وجود داشت تا افراد همانند توپ از واحد آگاهی به دادگاه انقلاب و بعد به دادگستری عمومی و دوباره به سر جای اول پاس داده نشوند!

*قانون نانوشته!

 با استناد به ماده 20 آيين‌نامه سوابق قضایی، با توجه به دسترسي به سوابق كيفري افراد از طريق شبكه سراسري رايانه بانك اطلاعات متمركز پليس آگاهي كشور و تسريع در صدور گواهي عدم سوء پيشينه، متقاضيان مي‌توانند علاوه بر دادسراي محل صدور شناسنامه خود به ساير دادسراهاي عمومي و انقلاب نيز مراجعه نمايند و اين مراجع مجاز به صدور برگ گواهي مذكور و تسليم آن به متقاضي مي‌باشند اما با توجه به اینکه دستگاه قضایی خود مرجعی برای صدور حکم کیفری است درخواست سوابق كيفري یا همان انگشت نگاری و برخی مراحل دیگر را به مرجعي ديگر(نیروی انتظامی) ارجاع می دهد در صورتی که بر اساس آيين‌نامه سوابق قضایی، ارجاع سوابق كيفري به نيروي انتظامي در هیچ بخشی از این قانون وجود ندارد.

 دادستان عمومی و انقلاب استان در این خصوص می گوید:"در صدور عدم سوء پیشینه انگشت نگاری با نیروی انتظامی است که یک مرجع صلاحیت دار محسوب می شود و مواردی که در حد اتهام باشد در این نیرو تشخیص داده می شود لیکن بخش دیگری به دستگاه قضا مربوط است که به محکومیت یا تبرئه و قرار منع تعقیب شخص برمی گردد و این موارد در نیروی انتظامی ثبت نمی شود که البته زیاد هم هست،بنابراین حق بررسی سوابق و پیشینه افراد که محرمانه است با دستگاه قضایی است."

*در عرض يک ساعت!

 طولانی بودن مراحل صدور گواهی عدم سوء پیشینه بر هیچ کس پوشیده نیست و به قول یکی از همکاران" اگر ماشین و حوصله داشته باشی،حداقل دو روز کارت طول مي کشد در غیر این صورت یک هفته علافی!"

جعفری با تایید فرآیند طولانی صدور گواهی عدم سوء پیشینه می گوید: قبول دارم که فرایندی طولانی است چون باید از طریق چند مرجع طی شود ولی اولین باری است که می شنوم 5 تا 6 روز طول می کشد، ما دارای یک مرکز رایانه متمرکز هستیم که گواهی ها به سرعت صادر می شود لذا بنده به ضرس قاطع می گویم که 90 درصد چنین گواهی هایی در طول کمتر از یک ساعت در دستگاه قضایی داده می شود،مگر در مواردی مشکوک که باز هم در فاصله 2 ساعت و نهایتا در یک نیم روز سوءپیشینه در دستگاه قضایی صادر می شود.

وی با تایید این که اصل بر برائت است مگر اینکه خلافش ثابت شود اعتقاد دارد:این یک قاعده و اصل کلی است و البته نمی توان فقط با اتکا به این منظر کار کرد.

اما وقتی صدور گواهی عدم سوءپیشینه در دستگاه قضایی فقط یک ساعت یا کمتر از نیم روز طول می کشد پس اشکال کار را باید در دستگاه مرتبط دیگر یعنی نیروی انتظامی جست ! لیکن معاون نیروی انتظامی مازندران هم معتقد است: گرفتن این گواهی اصلا سخت نیست.

سرهنگ شهابی می گوید: گرفتن عدم سوء پیشینه در اختیار سازمان و نهاد خاصي نیست بلکه باید از چند مرجع استعلام و اخذ شود اما اگر بیش از 3 روز وقت مردم را گرفت،آن ها می توانند به ما مراجعه کنند تا علت این تاخیر غیر منطقی بررسی شود.

 اما آیا 3 روز برای گرفتن یک گواهی که 1 ماه بیشتر اعتبار ندارد زمان زیادی نیست؟! سرهنگ شهابی می گوید:یقینا وقت کمتری می برد و این 3 روز در صورتی است که فرد با مراحل کار آشنا نباشد و یا خود تعلل کند وگرنه دلیلی ندارد که پاسخ نگیرند.

 وی با صراحت می گوید: در امور دیگر شاید گله مندی وجود داشته باشد اما در این مورد حتی یک مورد هم گله نبوده است ،گرچه بنده مسوول مستقیم نیستم لیکن به واسطه سمتم در جریان موضوعات مختلف هستم و چنین موردی را هنوز نداشته ایم.

وی معتقد است: ما با حداقل ها کار می کنیم و مجتمع آن چنانی نداریم که در یک محیط اداری و در یک مجموعه کارها با سرعت انجام شود، البته اگر سیستم اتوماسیون باشد ضرورتی به اتلاف این همه وقت نیست که امیدواریم به این سمت هم حرکت کنیم.

ايميل نويسنده:(heyran55@yahoo.com)


 • يکشنبه 19 اسفند 1397-17:51

  سلام دوستان من تازه میخوام اقدام کنم برای گرفتن گواهی عدم سوپیشینه

  پس بنابراین با این تفاسیر چند هفته ای باید منتظر بمونیم

  • يکشنبه 25 شهريور 1397-15:4

   سوپيشينه بين ده تا بيست روز مياد!اونوقت ميگه يك ساعته؟؟؟اخه اينقدر بي مسوليت ؟هيچ كس نميدونه دست كيه ؟وقتي زير ساخت از بيس خراب باشه همين ميشه!هيچ كس نميدونه چيكار كنه و همه چي درهمه!!!اينقدز مردم رو اذيت نكنيد و به خاطر يه مدرك ساده اينقدر درگيرشون نكنيد ..

   • جمعه 15 تير 1397-4:1

    ...یک ماه ما بیکار شدیم هزار تومن نداریم یعنی باید در اون مملکت که فوق لیسانس معدل الفش باید بیاد مسافر کشی کنه اونم با این کرایه های که بیشتر شبیه صدقس گل ...گرفت بازم همونو نمیزارن در بیاری که نکنه خدای نکرده پول خورد ته جیب ملت باشه ...

    • وحید گودرزی پاسخ به این دیدگاه 6 0
     يکشنبه 10 تير 1397-5:51

     الان منو از اسنپ انداختن بیرون به علت عدم ارائه سوپیشینه / از ۰٣/١٣ من اقدام کردم و تا الان که ۰۴/۰٩ باشه هنوز به دستم نرسیده / من نون زن و بچم از اسنپ درمیاد و الان ۲ هفته بیکار شدم / تو رو خدا یه کاری برام بکنید/ تو رو خدا من الان بیکارم نون ندارم بخورم از مسافرکشی تو خیابون خسته شدم چون همش راهنمایی رانندگی گیرمیده بهم

     • پنجشنبه 24 خرداد 1397-21:33

      سلام تمام اين حرفا دروغه من همين امسال ٢/٢٣ درخواست دادم تازه امروز ٣/٢٥ جوابش به دستم رسيده

      • وحید گودرزیپاسخ به این دیدگاه 5 1
       چهارشنبه 13 تير 1397-20:1

       به خدا قسم الان ۲۹ روز گذشته ولی هنوز به دستم نرسیده
       دبگه نمیدونم چکار کنم
       کلا از اسنپ منو انداختن بیرون الان دو هفته که بیکارم
       هر کسی میتونه کاری برای من بکنه ازش ممنون میشم

      • پنجشنبه 24 خرداد 1397-18:51

       تا الان شده ۲۶ روز که نیومده هنوز . علی برکت الله

       • پنجشنبه 24 خرداد 1397-8:1

        بنده راننده هستم ولی سره یک گواهی سوپیشینه ۴۳هزار تومان پرداخت کردم که هیچ لاقل زودتر صادر میکردید به من گفتن ۲۰ روزه حسابه من مسدود شده الان من چکار کنم این واقعا چه وضعیتیه

        • سه شنبه 22 خرداد 1397-11:27

         سلام کساییکه نامه معرفی گرفتن برای سوء پیشینه ساری، تیتر نامه اسم کدوم اداره بود ؟
         نیروی انتظامی یا دادگاه انقلاب ؟

         • پنجشنبه 17 خرداد 1397-2:38

          سلام .من رفتم پلیس+10انگشت نگاری کرد ، ازشون پرسیدم چند طول می کشه گفتن یه هفته تا ده روز.الان تو هفته چهارم رفته ولی خبری نیست.ازین ور هم من اسنپ کار میکنم که اونم یه ماهه قطع کردن حسابمو. من الان یه ماهه بیکارم. من جواب زن وبچمو چی بدم..برداشت خصوصی سازی کردو مردم رو بدبخت تر

          • پنجشنبه 10 خرداد 1397-10:34

           باسلام بنده یکبارگرفتم اخرهای سال۹۶ درعرض۱۰روزاومداعتبارش یکماه بوددوباره ۹۷ که الان سه هفته است نیومده فقط میخان پول مردموبگیرن درعرض سه ماه ۲۰هزارتومان گران کردن ایا اینم دست امریکاست کسی که خلاف نکرده دیگه خلاف نمیکنه

           • سه شنبه 8 خرداد 1397-11:38

            من رفتم پلیس + 10 به من گفتن چون عجله داری و زود میخوای باید بری خیابان 12 فروردین اونجا رفتم و به من گفتن کارتون رو انجام نمیدیم. و فلان روز بیاید تا انجام بدیم و در ادامه گفتن که هر چند روزه هستیم و نباید کار کنیم :|

            • عبدالوحیدپاسخ به این دیدگاه 2 1
             يکشنبه 30 ارديبهشت 1397-10:32

             مال بچه شانزده ساله من به والله الان دقیقا سه هفته است که صادر نشده ،
             میگن یک ماهه صادر نیشه

             • يکشنبه 27 اسفند 1396-14:41

              من ۱۲اسفند رفتم الان ۲۷ ام تو این متن میگه یکساعت طول میکشه نهایت سه روز اما ب پلیس +۱۰ جایی ک درخواست دادم رفتم و گفتن اسفند ماه نمیبینن برو آخرای فروردین بیا

              • شنبه 26 اسفند 1396-20:40

               استرس دارم واسه كارم حتما اين گواهي زود ميخوام ولي اصلا مرجعي نيست كه پيگيري كنيم كه كي اين جواب مياد

               • يکشنبه 20 اسفند 1396-14:22

                من دوم اسفند رفتم +10 درخواست دادم، الان بیست ام اسفند هنوز نیومده!!!
                هنوز هم معلوم نیست کی میاد!!

                مدیریت جهانی!

                • يکشنبه 29 بهمن 1396-20:59

                 بابدبختی یه کارپیداکردم رفتم سوی پیشینه بگیرم گفتن یه هفته ای میاد از۱۷بهمن اقدام کردم تاامروز۱۳روز شده جوابش نیومده باباچراانقدرمردم رواذیت میکنیدتواین بی کاری وبدبختی مردم الان من باید چند روزدیگه منتظربمونم

                 • جمعه 20 بهمن 1396-20:7

                  باباهرروزشمادیرمیکنین موقعیت شغلی مابیشتردرخطره توجایی که کار نیست خداروخوش میاد کاری که باهزار بدبختی پیدا میکنیم به راحتیازدست بدیم کوتاکاربعدی اونم بخوادبازاقدام کنی یک ماه الافی چون یک ماه کلااعتبارش سالی چهارتاکار پیداکنی که بخوان باید کل سال یادنبال کارباشی یاسوئ پیشینه حالابگین مملکت های دیگه به مامیخندن یانه خوانواده خودم که میخندن چون چنددفعه رفتم گرفتم باطل شده کارمم ازدستم رفته

                  • دوشنبه 9 بهمن 1396-11:46

                   من 25 دیماه امسال برای بار دوم چون سال قبل هم اقدام کرده بودم و کمتر از 7 روز به دستم رسید... اقدام کردم اما هنوز خبری نیست هیچ جور نمیتونم پیگری کنم ببینم تو چه مرحله ای هست.
                   برام پرسشه اگه واقعا قرار باشه با این سرعت موارد مهم و امنیتی چک بشه که واویلاست... یا اینکه چون ذینفع مردم عادی هستن هیچ اهمیتی نداره

                   • يکشنبه 8 بهمن 1396-14:38

                    سلام. من امروز 8بهمن رفتم پلیس +10 واسه سوءپیشینه. 37 هزار تومان پول گرفتن. فقط با کارت بانکی. گفت یکی دوهفته طول میکشه. مگه چی کار میخوان بکنن. جواب کنکور نیست که. امیدوارم بخاطر این قضیه موقعیت شغلی که بدست آوردم از دست ندم وگرنه خیلی هارو زخمی میکنم

                    • چهارشنبه 20 دی 1396-13:45

                     ۱۲ روز پیش رفتم گواهی سوء پیشینه برای استخدام هنوز که هنوزه میگن معلوم نیست کی بیاد ، اخه اینقد مردم ازاری وقتی بقول خودشون نهایت یک روز طول می‌کشه ، اگه تا دو روز دیگه نیاد توی این اوضاع بیکاری کارمو از دست میدم ، مسئولی هست توی این کشور که بفکر مردم باشه؟

                     • پنجشنبه 7 دی 1396-9:53

                      من ررفتم پلیس+۱۰ خود مسئولش گفت ۱۰ روز طول میکشه جواب سو پیشینه بیاد . چجوری میگن ۱ ساعت. تو رو خدا پیگیری کنین جواب رو به مردم سریع تر بدن. کلی هم پول گرفتن ازمون واسه سو پیشینه

                      • دوشنبه 8 آبان 1396-23:49

                       سلام
                       منم الان داره سه هفته میشه که هنوز جواب رو نگرفتم با وجو اینکه گفتن جواب انگشت نگاری میاد دم در خونتون

                       • جمعه 12 آبان 1396-11:17

                        من هم خیلی وقت گذشته هیچ خبری نیست!!! لعنت خدا بر ای مردم آزادها باد!!!
                        خانه از پای بست ویران است!!!!
                        فقط بلدن تکذیب کنن و صورت مسئله رو پاک کنن.!!

                       • دوشنبه 6 شهريور 1396-11:44

                        آقا من ۲ هفته است دنبال گواهی عدم سوپیشینه ام میگن میاد دم در منزل اما دریغ! رفتم دادگستری انقلاب ۱۲ فروردین اونام جواب درست حسابی نمیدن خلاصه یک ساعت چیه الان وارد سومین هفته میشم که دنبال گواهی عدم سوپیشینه ام امروز فردا میکنن ! اینا واقعا نمیدونن تو سیستمشون چی میگذره!

                        • يکشنبه 27 آذر 1390-0:0

                         از شما بخاطر پیگیری مشکلات مردم تشکر میکنیم.اما واقعا همانطور است که شما میگویید.در مراکز قضایی وانتظامی آدم را سر می دوانند.چهار تا سرباز می گذارند که کار ملت را برسند و معطلی زیاد است

                         • دوشنبه 3 آذر 1393-8:36

                          ... من دقیقا به خاطر هماهنگی بین چند نفر دچار مشکل جدی شدم

                          • چهارشنبه 6 دی 1396-14:53

                           من نمیدونم ملت و چی فرض میکنن...
                           من الان ۱۵ روزهدرخواست دادم هنوز جواب ندادن

                           • پنجشنبه 14 دی 1396-6:14

                            خدا بگم چیکارشون کنه منم ۱۵ روزه ,حالا اگه واسشون توی سریع دادن گواهی پول بود درجا صادر میکردن


                         ©2013 APG.ir