تعداد بازدید: 4932

توصیه به دیگران 10

يکشنبه 10 ارديبهشت 1391-11:21

سوگواری با طعم رقابت/برای عزا هم به آرایشگاه می روند!

برای مجلس سوم، آرایش باید فرد را پریشان‌تر نشان دهد و به همین دلیل مدل موهاي باز توصیه شده‌است...


مازندنومه،ربابه حسین پور:رسم و رسوم و تشريفات مراسم گوناگون- از سيسموني گرفته تا عروسي و عزا-که به آن مناسک گذار می گویند، در ميان جوامع با تفاوت هایی وجود دارد و مردم کشورهای مختلف با پايبندي به اين رسم و رسوم مراسم خود را برگزار مي كنند.

در ایران اما امروزه رنگ و لعاب مراسم مختلف از حالت سنتي خارج شده و به سوي تشريفات دست و پاگير پيش رفته است به طوري كه در پس این آیین‌ها می‌توان هراس‌ها، امیدها و آرزوهای برگزار كنندگان آن ‌را مشاهده کرد.

*رسم های تشریفاتی

در کشور ما به مناسبت درگذشت اقوام و نزدیکان، آیین‌ها و مراسمی ‌برپا می‌شود که با نام آیین‌های سوگواری و مراسم ختم شناخته شده اند، مراسمی ‌که نسل اندر نسل و پیوسته برپا می‌شود.

این آیین‌ها در گذر زمان کارکرد راستین خود را از دست داده،تنها به نوعی رسم تشریفاتی مبدل شده است. در حقیقت، هسته‌ی اصلی رفتارها فراموش شده و پوسته ای از آن به جا مانده است؛پوسته اي شامل تشريفات سنگين در ماراتن چشم و هم چشمي و فخرفروشي،از دسته گل گرفته تا انواع غذاها و سنگ قبر و مكان مراسم و... به تنها چيزي كه اهميتي داده نمي شود همان فلسفه عزاداري و طلب خير براي درگذشته است!

در اين نوشتار قصد نداريم به برگزاری مراسم سوم، هفتم و چهلم برای درگذشته كه به اعتقاد برخي ها رسوم برجا مانده از آیین زردشت، باورهای مندایی و سکاهاست بپردازيم. گرچه بر اساس برخي از مطالعات در اسلام به سه روز سوگواري سفارش شده و فقط براي سيدالشهدا مراسم چهلم برگزار شده است، مراسمي كه امروز هر رده و قشري از جامعه به برپايي مسلسل وار آن با هزينه هاي سنگين اصرار دارند تا در مقابل ديگران كم نياورند!

*آرایش عزا!

از اينها كه بگذريم برگزاري آيين تشييع جنازه و مراسم تدفين و ختم و ... در جامعه امروز عجيب دگرگون شده است.

در جايي مي خواندم كه امروزه تظاهر به غمگین بودن و نقش و کارکرد نمایشی مراسم عزاداری چنان اهمیت یافته ‌است که برخی برای غمگین نشان داده شدن، مجبور به انجام آرايش مخصوص عزا می‌شوند.

اگرچه آرايشگاه ها رسما آرایش عزا نمی‌کنند،مشتریان خاص خود را دارند. نحوه آرایش فرد عزادار هم در مجالس گوناگون تفاوت می‌کند،برای مثال برای مجلس سوم، آرایش باید فرد را پریشان‌تر نشان دهد و به همین دلیل مدل موهاي باز توصیه شده‌است،در عوض در مجالس هفت یا چهلم موهای بسته و رنگ پریده توصیه می‌شود كه البته آرایش و گریم افراد برای عزا از گران قیمت‌ترین گریم‌هاست.

البته هنوز اين گونه آرايش ها در كشورمان رسوخ کامل پیدا نكرده ، اما نحوه ديگري از پوشش شامل كلاه و عينك آفتابي و دستكش تور مشكي و ... به تدريج در برخي از مراسم عزاداري ديده مي شود.

*بفرمایید شام!

مكان مراسم عزاداري هم اين روزها از مساجد و تكايا و حسينه ها جاي شان را به رستوران های مجلل و تالارهاي شيك با سرو چند نوع غذا و دسر داده است و جالب تر از آن نحوه خوشامد گويي صاحبان عزاست كه با كت و شلوار مشكي شيك ، عينكي دودي و گرفتن قيافه اي غمگين به مهمانان خوشامد مي گويند.

در خلال مراسم هم هيچ يادي از مرده بخت برگشته نمي شود و مهمانان پس از صرف شام و دسرهاي رنگارنگ راهي منازل شان مي شوند،انگار كه از مهماني برمي گردند!

*سنگ قبر 8 میلیون تومانی

البته اين تشريفات و به رخ كشيدن ها به همين جا ختم نمي شود،اين روزها جاي دفن و قيمت سنگ قبر هم نشان از ارزش قائل شدن و هميت دادن به متوفي است!

مادر خدا بيامرزم هميشه مي گفت: «فرقي نمي كند شاه باشي يا گدا زير خاك فقط 3 متر كفن مي بري » و اين يعني نه سنگ قبر مجلل به دادت مي رسد نه مكان آرامگاه !

دوستي مي گفت: براي سنگ قبر پدرش در ملامجدالدین ساری 8 ميليون تومان هزينه كرده تا جای به نسبت بهتری پدرش را به خاک بسپارند.این پدر بيچاره در تمام طول عمرش دوندگي كرد اما حتي از خريد يك ماشين ناتوان بود ،اما حالا بچه هايش كه مي توانستند اين خدمت 8 ميليوني را برايش در طول زندگي انجام دهند،با افتخار و غرور خاصي قبر 8 میلیون تومانی می خرند!

نمي دانم چرا ما تا اين حد مرده پرستيم! تا هستيم پاي هم را مي گيريم ولي وقتي كه آهنگ رفتن مان كوك مي شود فرشته اي خواهيم شد كه نظيرش در زمين نبود! به قول حافظ شيرين سخن: امروز كه در دست توام مرحمتي كن،فردا كه شوم خاك چه سود اشك ندامت

ایمیل نویسنده:- (heyran55@yahoo.com)


 • سه شنبه 26 ارديبهشت 1391-0:0

  ما همه چيمون به همه چيمون مياد.همه چيز شده تظاهر. ريا. دروغ و خيلي چيزاي ديگه.مغزي وجود نداره.همش پوسته است. واي بر ما

  • جمعه 22 ارديبهشت 1391-0:0

   اگر چه اجرای بعضی ایینها و مراسم با عقل و فرهنگ امروز چندان مطابقتی ندارد و حکم عقل نیست اما اینها دیگر جزء فرهنگ وسنن ماست که از پیشینیان ما به ما رسیده است و فرهنگمان شده است و گاه احساس آدمی است که بر عقل پیشی میگیرد و بنظر اینها کار احساس است و نه عقل وما را سزد که به احترام این احساس بر آن باشیم که ره عقل پیش گیریم حیات و بودن ادمیان را ارج نهیم و با آیینی در خور نبودشان را گرامی بداریم.

   • جمعه 22 ارديبهشت 1391-0:0

    بروید ببینید همکاران رسانه ای شما مطالب تان را از شما می دزدند و بدون منبع می زنند:
    این اولیش:http://blogh.ir/NewsDetails.aspx?ContentID=2986
    این هم دومی اش:http://shomaleemrooz.com/index.php?option=com_contentview=articleid=7456

    • جمعه 22 ارديبهشت 1391-0:0

     باسلام .واقعا حقیقتونوشتی.

     • چهارشنبه 20 ارديبهشت 1391-0:0

      تا که بودیم نبودیم کسی
      کشت ما را غم بی هم نفسی
      تا که رفتیم همه یار شدند
      خفته ایم و همه بیدار شدند!
      قدر آئینه بدانیم چو هست
      نه در آن وقت که افتاد و شکست      • ليلا مشفقپاسخ به این دیدگاه 0 0
       دوشنبه 18 ارديبهشت 1391-0:0

       به موضوع خوبي اشاره شده. البته تجمل گرائي هم در عزا و هم در عروسي يكي از آسيب هاي بزرگ جامعه امروز است كه شايد آدمي را از مردن پشيمان نكند اما از ازدواج حتما منصرف خواهد كرد!!!!

       • شنبه 16 ارديبهشت 1391-0:0

        خان حسینی خیلی خوشم امد لذت بردم واقعا گل گفتی مخصوصا بیت آخر از حافظ که واقعاختمت کلام است موفق باشید

        • جمعه 15 ارديبهشت 1391-0:0

         حالا شما چرا بااین ژست عکس انداختی ابجی ؟

         • پنجشنبه 14 ارديبهشت 1391-0:0

          امروز که محتاج توام جای تو خالیست
          فردا که بیایی به سراغم خبری نیست از من اثری نیست.

          • مـــعجزه خامــوشپاسخ به این دیدگاه 0 0
           سه شنبه 12 ارديبهشت 1391-0:0

           ســلام
           اگه اشتبه نكنم يه مدتي ميشه كه خبري از سركار خانم حسين پور و مقاله هاشون نبود!
           درسته؟
           پاراگراف آخر منو به ياد شعر معروف مرحوم سيد حسن حسيني انداخت:
           " در حیرتم ازمرام این مردم پست
           این طایفه زنده کش و مرده پرست
           تا هست به ذلت بکشندش به جفا
           تا رفت به عزت ببرندش سرو دست"
           ( تشكر سركار خانم حسين پور)

           • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391-0:0

            خانم حسین پور عزیر ....نمی خوای بازنشسته شی؟

            • همکار مطبوعاتیپاسخ به این دیدگاه 0 0
             دوشنبه 11 ارديبهشت 1391-0:0

             از شما به خاطر تذکرات گاه و بی گاه سپاسگزاریم!

             • دوشنبه 11 ارديبهشت 1391-0:0

              آقا محمد! فقط کوسه‌ها میتونن بخورنت که اونم مردم نمیبرنش سر سفره شب عید!

              • نشانه هایی از بحران !پاسخ به این دیدگاه 0 0
               يکشنبه 10 ارديبهشت 1391-0:0

               این هم نمودی از یک بحران اجتماعی است ! تعبیر سنتی از این مساله اصطلاحاً « بدعت » است . شاید سکوت و بی تفاوتی در مورد این مساله خسارت بار باشد . از مازند نومه و خبرنگار آن تشکر می کنم که در طرح یک ایراد بزرگ اجتماعی پیش قدم شده است . در گذشته روحانیون و مراجع در مذمت بدعت هایی این چنین عکس العمل هایی به موقع از خود نشان می دادند .

               • يکشنبه 10 ارديبهشت 1391-0:0

                واقعا اين موردهاي راكه اشاره كرديد را خودم از نزديك شاهدشان بودم ودر آن مراسمها دعوت بودم ولي من دوست دارم بعد از مرگم منو در دريا بيندازند تا خوراك ماهيان دريا شوم وصيادي آن را صيد كرده وبفروشد تا غذاي شب سال نو شوم و مردم با خوردن ماهي لذت برند


                ©2013 APG.ir