تعداد بازدید: 4784

توصیه به دیگران 1

سه شنبه 11 مهر 1391-2:15

جشن زرد کیجا برگزار می شود

 اولین جشنواره زرد کیجا روز جمعه 14 مهرماه در روستای دلاک خیل ساری برگزار می شود/به نفرات اول تا سوم که بیشترین زردکیجاک را چیده باشد،جوایزی اهدا می شود/به پخت بهترین غذا با این قارچ بومی نیز جایزه تعلق می گیرد.


مازندنومه:قارچ خوراكي و ميكوريز Cantharellus cibarius با نام محلي زرد كيجا/زرد کیجاک،فصل پاییز در جنگل هاي مازندران به بار می نشیند.

 اين قارچ از مرغوب‌ترين انواع قارچ خوراكي است و از مزاياي آن اين است كه هرگز آلوده به حشره‌اي نمي‌شود و در حمل و نقل هم كمتر صدمه مي‌بيند.

اما باخبر شدیم نخستین جشنواره زرد کیجا روز جمعه 14 مهرماه در روستای دلاک خیل ساری برگزار می شود.

در این جشنواره به نفرات اول تا سوم که بیشترین زردکیجاک را چیده باشد،جوایزی اهدا می شود.

همین طور به پخت بهترین غذا با این قارچ بومی نیز جایزه تعلق می گیرد.

به گزارش مازندنومه،اجرای موسیقی مازندرانی و برگزاری چند مسابقه بومی نیز برای این جشن در نظر گرفته شده است و به قید قرعه به 5 نفر جوایزی اهدا می شود.

نخستین جشن زردکیجا ساعت 14 روز جمعه 14 مهرماه در ساری،بولوار کشاورز،جاده پهنه کلا،روستای دلاک خیل برگزار می شود و حضور علاقه مندان آزاد است.


 • دوشنبه 29 آبان 1391-0:0

  کاش این جشن بهتر وبیشتر تبلیغ میشد.با کمی تببلیغات واب وتاب دادن میتوانست توریسم خارجی هم وارد کند.کاش مطالعات بیشتری درباره جشنهای بومی صورت گیرد.

  • روح اله مهدی پورعمرانپاسخ به این دیدگاه 0 0
   شنبه 15 مهر 1391-0:0

   این قارچ درحوالی کلرد آمل ، درملکی که شیمکو نام دارد ، زیاد می روید . چوپانان و کوره چی ها ازآن استفاده می کنند . شاید به خاطر لطافت وظرافت آن را به کیجا ( دختر ) وبه خاطر رنگ زردش به زرد ه کیجامعروف شده باشد . البته " ک " پسوندش علامت تحقیر نیست . اگرنشانه ی تحبیب نباشد ، علامت شباهت است که گاهی درگویش مازندرانی کاربرد دارد . از برگزارکنندگان این جشنواره به خاطر بدایت و خلاقیتی که به کاربرده اند ، تشکر می کنم .


   ©2013 APG.ir