تعداد بازدید: 4270

توصیه به دیگران 3

دوشنبه 29 دی 1393-1:15

آرامش سفالی

گفت و گو با کلثوم اشرفیان کیاسری هنرمند جوان سفالگر/به لطف ارتباطات خوبی که با استادان و دوستان در تهران و سایر نقاط کشور پیدا کردم آثارم را به شکل مناسبی عرضه می کنم+لینک فایل پی دی اف مجموعه آثار


 مازندنومه؛ سرویس فرهنگی و هنری، سیدروح الله شجاعی: سفالگری، یکی از قدیمی ترین صنایعی است که خاستگاه آن میهن کهن سال ما ایران است. این هنر ارزشمند با شاخه های فراوانش هنرمندان زیادی را گردهم آورده که با الهام از  طبیعت و خمیرمایه آفرینش (ترکیب آب و گل) به خلق آثار بی بدیل دست زدند.

در لابه لای ارتباط کاری ام از طریق یکی از دوستان با هنرمند جوانی آشنا شدم که آثارش حکایت از پختگی و تجربه بالای اودارد. خوب حرف می زند و پیشنهادهایش  راهگشاست. از وضعیت ارائه آثارش در استان راضی نیست اما با مشتری هایش خارج از استان ارتباط دارد. علاقه مند به کارش و معتقد است با آب و خاک می شود کیمیا کرد. این را به خوبی در آثارش می توان دید.  از اینکه نتوانسته آثارش را تا به حال نمایش دهد ناراضی نیست و می گوید در آینده نزدیک دست پر به نمایشگاهی در تهران می رود. گفتگوی ما را  با خانم کلثوم اشرفیان کیاسری بخوانید..

خانم اشرفیان چرا سفال؟
به سفال علاقه مندم ،کار کردن در این فضا به من  آرامش خاصی می دهد

        رشته تحصیلی تون و اینکه چطور به این هنر علاقه مند شدید؟
من در حال حاضر دانشجوی رشته ی کارشناسی صنایع دستی هستم. از زمان کاردانی که در رشته ی نقاشی بودم با این هنر آشنا شدم و با علاقه فراوان این کار را زیر نظراستادم ارجمندم آقای یعقوبیان ادامه دادم.

ویژگی این آثار در چیست؟
این آثار به دلیل استحکام بالا و فرآوری در دمای بالای 900 درجه در مقابل سرما و گرما مقاوم بوده و درفضای داخلی و خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.
تنوع در طرح از دیگر ویژگی این آثار به شمار می آید. از پرتره، پیکره و کتیبه در لابی هتل ها گرفته تا تا تندیس و جوایز ارزشمند هنری در معرفی فرهنگ ایران عزیز. فرم پذیری و رنگ گرم از خصوصیات مثبت این نقش برجسته های سفالی است ویژگی ای که به هنرمند آزادی عمل بیشتری در خلق آثارش می دهد.بسیار خوب؛ هر کدام از این آثار چقدر زمان می برد؟ و هزینه تمام شده را چطور پای ما حساب می کنید؟
 (خنده) کار هنری که قیمت ندارد. البته این کار بسته به ابعاد وحجم کار متفاوت است. شاید بعضا بیشتر ازیک هفته برخی از این کارها زمان ببرد. وبعضی ها هم کمتر یک روزه آماده تحویل هستند. حالا شما یکی را انتخاب بفرمایید.( خنده)

در مازندران فرصتی برای عرضه آثارتان پیدا کردید؟ بازار فروش چطور است؟
مردم شاید کمتر از این نوع هنر سفال اطلاع دارند و بالطبع اگر شرایط فراهم شود این هنر علاقه مندان بیشتری پیدا خواهد کرد. البته شرایط فروش به بازاریابی و تبلیغات وابسته هست و ما در ابتدای راه هستیم.

چطور؟
من اینجا به عنوان یک هنرجو، نه برای خودم که برای حمایت از قشر مظلوم هنرمند از مسوولان استانی تقاضایی دارم. استان مازندران با وجود ظرفیت های بالای گردشگری فضای مناسبی است، برای عرضه ی آثار صنایع دستی. اگر در طول ایام خاصی چون نوروز و تابستان فضاهای در اختیار هنرمندان مازندرانی قرار بگیرد تا بتوانند آثارشان را عرضه کنند قطعا اثرات خوبی خواهد داشت البته همانطور که اشاره کردم این کار نیازمند تبلیغات و اطلاع رسانی دقیق هست.شما به درستی از عرضه آثار و صنایع دستی صحبت کردید، نمونه ای از این بازار پر درآمد در استان همدان قابل مشاهده است. شما می بینید در کنار جاذبه های طبیعی و تاریخی بازار سفال همدان نقش مهمی در اقتصاد این استان دارد. پیشنهاد شما به طور مشخص متولیان امر چیست؟

ممنون ازحسن نظر شما. ببینید سالانه میلیون ها مسافر و گردشگر اعم از داخلی و خارجی به استان ما سفر می کنند. اگر برای نمونه کیوسک های راهنمای مسافر در ابتدای ورودی شهرها قرار گیرد و در این مکان همراه با نقشه راهنمای گردشگر بتوانیم بروشور یا کاتالوگ های را برای اگاهی مسافر از نمونه کارهای تولیدی و ظرفیت بالای صنایع دستی ارائه دهیم، مسافر هم این طور سر درگم به دنبال آثار و جاذبه های مازندران به خیابان های مرکزی شهر هجوم نمی آورد و یا مستقیم آدرس دریا را نمی پرسد.

حرف دل ما را زدید. به نظر می رسد برای جذب توریست باید با برنامه کار کرد. چه اشکالی دارد هزینه چاپ این کاتالوگ ها را که فرمودید شهرداری ها یا سازمان میراث فرهنگی به عهده بگیرند؟
ما توقع چنین کاری را نداریم که اگر بشود قطعا عوایدش به خود این سازمان ها هم بر می گردد. متاسفانه به هنر سال هاست کم توجهی شده و در مازندران خصوصا با این ظرفیت بالایی که اشاره شد توجه درخوری نشد.

شما در منطقه چهاردانگه از ظرفیت خوبی برای ارائه آثاراتان برخوردارید . بسیاری از مسافرین از محور ساری به سمنان از کیاسر عبور می کنند. به نظر نیازمند مکانی مناسب برای عرضه این آثار هستید؟
من در صحبت قبلی خودم شفاف به این موضوع اشاره کردم. الان مصداقی صحبت کنم باید مثالی برای تان بیاورم. ما در بخش چهاردانگه چند اثر طبیعی و تاریخی داریم که گل سرسبدآن چشمه های آب معدنی سورت است. ببینید یک مدت تبلیغات شد بدون برنامه و بدون فراهم بودن زیر ساخت. ما شاهد هجوم گردشگر به منطقه بودیم، به طوری که علاوه بر اهالی منطقه داد استانداری هم درآمد و مجبور شدند در چند مرحله برای احیای این اثر طبیعی جلسه بگذارند و ظاهرا تصمیماتی بگیرند. ما اگر در جذب گردشگر  با برنامه عمل کنیم قطعا با اقداماتی فرهنگی و فراهم نمودن اسکان برای مسافر می توانیم در جهت حفظ این این آثار بکوشیم و در کنار معرفی این اثر به دیگر ظرفیت ها هم نگاهی داشته باشیم، از جمله همین صنایع دستی. اینها را گفتم که بدانید در زیر ساخت با مشکلات جدی روبرو هستیم.نگفتید شرایط برای عرضه آثار فراهم شد؟
خیلی علاقه مندم جواب مثبتی به سوالات شما بدهم، اما متاسفانه باید بگویم خیر! البته شاید بخشی از کم کاری ها به ما هنرمندان برگردد. باید تشکل واحدی در شهر داشته باشیم تا بتوانیم برای این امور تصمیم بگیریم. شاید وجود اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ضروریات منطقه کیاسر باشد. آخر این نهادها خیلی کمک کار هستند.شاید لازم هست در این زمینه با نهاد های مثل شهرداری و یا بخشداری مذاکره کنید؟
برای من به عنوان یک خانم شاید کمی سخت و دشوار باشد. ضمن اینکه بیشتر وقتم را مشغول کار در کارگاه و رفت و آمد به ساری برای تکمیل کارهایم هستم. ولی حتما می شود روی کمک این دوستان هم حساب کرد. البته قرار است 22 بهمن امسال نمایشگاهی با همکاری بسیج در کتابخانه عمومی کیاسر داشته باشیم که ان شالله مورد استقبال شهروندان واقع شود. و البته نمونه ای از آثارم را برای برپایی نمایشگاهی در تهران منتخب کردم و قرار است اوایل سال آینده نمایشگاهی از آثارم برپا کنم.

این خیلی خوب است که آثارتان در سطح بالایی به نمایش در بیاید.
من به لطف ارتباطات خوبی که با استادان و دوستان در تهران و سایر نقاط کشور پیدا کردم آثارم را به شکل مناسبی عرضه می کنم . اگر صحبتی هم شد گلایه نبود درد دل کردیم، شاید گوش شنوایی باشد و ما هنرمندان از این مهجوری دربیاییم.در منطقه هنرمندان دیگری هم به این کار مشغولند و آیا شما با آنها در ارتباط هستید؟
البته کیاسر هنرمند زیاد دارد و من از همه  بی هنرترم. مثلا آقای اکبر ابراهیمی از نقاشان خیلی خوب ما هستند. که  قرار است نمایشگاهی از آثارشان  را در کشور  بلاروس دایر کنند، اما باز هم تاکید می کنم  نیازمند تشکل قوی در منطقه هستیم.

علاقه مندان را به خرید یا تماشای آثارتان دعوت نمی کنید؟
در حال حاضر وبلاگی دارم که علاقه مندان میتوانند از آن دیدن کنند و همچنین می توانند در نمایشگاه های که قرار است به زودی برپا کنم از نزدیک با آثارم آشنا شوند که این باعث خوشحالی من است  وبلاگم به نشانی raha-69.blogfa.com دردسترس عموم هست. همچنین دوستان از طریق رایانامه   sofalineha@gmail.comآماده ی شنیدن نقطه نظرات دوستان و علاقه مندانم.


در پایان این گفتگو پیشنهادتان به خانم های هم سن وسال؟
پیشنهادم می کنم قدر خودشان رابیشتر بدانند و اگر هنری دارند مثل من، تلاش کنند و هیچ گاه نامید از ادامه راه پر فراز و نشیب زندگی نباشند و با توجه به تحصیلات دانشگاهی که خوشبختانه همه دختران با آن مشغولند وارد بازار کار شوند و منتظر کار در چهارچوب خانه ننشینند. آرزوی موفقیت برای تک تک خانم های ایرانی دارم.

* لینک فایل پی دی اف آثار کلثوم اشرفیان: آرامش در کنار سفال


 • همکار مطبوعاتیپاسخ به این دیدگاه
  دوشنبه 29 دی 1393-17:55

  ممنون از هنر زیبای شما خواهر عزبز
  کاتالوگ کارهای زیبای شما رو از انتهای مصاحبه دانلود کردم. کارهاتون زیباست کاش می شد نمایشگاهی در ساری بذارید.
  و میشد در حین نمایشگاه بیشتر با کارتون ارتباط برقرار کرد.

  • دوشنبه 29 دی 1393-17:20

   درود بر همه دختران هنرمند و خوش قریحه این سرزمین. خداقوت عزیزان هنرمند

   • دوشنبه 29 دی 1393-11:16

    احسنت باركلا احسنت باركلا احسنت باركلا احسنت باركلا احسنت باركلا و صد آفرين

    • دوشنبه 29 دی 1393-9:56

     سلام
     وبلاگی با این آدرس پیدا نشد

     ممکن است آدرس وبلاگ را اشتباه وارد کرده باشید و یا وبلاگ حذف شده باشد

     ارادتمند حامد رهی


     ©2013 APG.ir