تعداد بازدید: 2492

توصیه به دیگران 1

پنجشنبه 5 آبان 1384-0:0

بانوي"خاطرات و روياها" جاودانه شد

مكرمه قنبري بانوي نقاش مازنداني صبح روز دوشنبه دوم آبان‌ماه جاري بدرود حيات گفت.


مکرمه در سال ‌١٣٠٧ در روستاي دري كنده بابل به دنيا آمد. از گفته‌هاي او چنين بر مي‌آمد كه از كودكي به نقش و نگار علاقه داشته و براي اين كار از گل و گچ استفاده مي‌كرد.

اين هنرمند، نقاشي بر روي كاغذ به صورت امروزي را در سال‌هاي پايان زندگي‌اش، در سن ‌٦٤ سالگي آغاز كرده بود.

قنبري، روايت گر رنگ‌ها و نقش‌آفرين قصه‌هاي فولكلور سرزمين عاشقانه‌هاي سبز، انساني كه بيش از شش دهه حجم عظيمي از احساس جور زمانه را در جان خويش داشت، با رنگ‌ها در آميخت و چنان نقشي بر پرده خلق كرد كه خود همه عصيان بود و شكستن بغض‌هاي فروخورده مردم بي‌فرياد.

او كه از خواندن و نوشتن بي‌بهره بود، ‌نقاشي را خود آموخته بود تا جايي كه تمام ديوارها و حتا در و پنجره‌هاي خانه‌ي خود را هم نقاشي مي‌كرد.

نقاشي‌هاي هنرمند كهن سالي ايراني را كه خود با صراحت گفته بود كه خواسته بنويسد، اما سواد نداشته، بنابراين نقاشي كشيده است.

isna نوشت:مکرمه را در سوئد، با نقاشي‌هاي مارك شاگال، نقاش بلندآوازه‌ي قرن بيستم، قياس كرده‌اند. تابلويي كه او از شمايل امام رضا (ع) نقاشي كرده است، به خانه‌ي اكثر اهالي دريكنده راه پيدا كرده است و هم‌چنين تابلوي بزرگي كه از بارگاه امام رضا (ع) در ابعاد ‌١ × ‌١/٥ به تصوير كشيده نيز در حسينيه‌ي محل نصب شده و مورد توجه و احترام روستاييان قرار گرفته است.

سه سال پيش نخستين حضور مكرمه قنبري، بانوي ‌٧٥ ساله‌اي كه از توانايي خواندن و نوشتن بي‌بهره و هيچ آموزشي به صورت آكادميك نديده، اما معرف جهانيان است، در نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم در محل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان عرضه شد.

نخستين نمايشگاه مكرمه قنبري در سال ‌١٣٧٤ در گالري سيحون برگزار شد و در پي آن در سال‌هاي ‌٧٥، ‌٧٦ و ‌٧٧ و ‌٨٤ نيز نمايشگاه‌هاي انفرادي و بيش از ده نمايشگاه جمعي ديگر از آثار او در همان گالري برپا شد. او توانست جايزه‌ي ويژه‌ي هيات داوران جشنواره‌ي فيلم رشد و نيز تنديس جشنواره‌ي هنري - ادبي روستا را دريافت كند.

ابراهيم مختاري ـ مستندساز ـ نيز فيلمي از زندگي و آثار مكرمه با عنوان "خاطرات و رؤياها" ساخته كه در چند جشنواره‌ي جهاني به نمايش درآمده‌است.

اين بانوي هنرمند فقيد اكنون شناخته شده براي جهانيان بوده و در بيش از ‌١٧٠ سايت گوناگون، بيوگرافي و آثار وي را معرفي شده است.

او در سال ‌٢٠٠١ به عنوان زن برگزيده‌ي سال از طرف انجمن پژوهش‌هاي زنان سوئد انتخاب شد.

مكرمه قنبري كه در يك ماه گذشته بر اثر عوارض ناشي از سكته‌ي مغزي سال گذشته‌اش مدام تحت درمان و به‌دليل دو سكته‌ي ديگر به حالت كما رفته بود، سرانجام ساعت ‌٥/٣ بامداد روز دوشنبه دوم آبان‌ماه جاري در بيمارستان يحيي‌نژاد بابل درگذشت. پيكر او روز سه شنبه در بابل تشييع و در منزل شخصي و مسكوني‌اش به خاك سپرده شد.

گويا پس از برگزاري مراسم ترحيم در بابل، مراسم بزرگداشتي براي قنبري در تهران برگزار خواهد شد.

اما irna نوشت:"مكرمه قنبري" هنرمند نقاش ساكن روستاي هريكنده بابل در اثر عارضه سكته مغزي در سن ‪ ۷۷‬سالگي دارفاني را وداع گفت.به گزارش‌اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان بابل "قنبري" با خلق آثار نقاشي بي‌شماري از درد و رنج ،آمال و آرزوهاي اقشار مختلف جامعه توانست با داير كردن نمايشگاه‌هاي زياد در كشورهاي سوئد، آمريكاو چين جايگاه خاصي پيدا كند.از زندگي وي نيز فيلم ساخته شده است.اداره‌ارشاد بابل براي تدفين وبزرگداشت اين هنرمند ستاد تشكيل داده است.

از سوي ديگر mehrnews هم خبر داد:این هنرمند نقاش، آثار خود را در چندین نمایشگاه انفردای درگالری سیحون به نمایش گذاشت . وی هم چنین در پی برگزاری یک نمایشگاه از آثارخود در سوئد، توانست جایزه اول زن 2001 را از آن خود کند. دومین نمایشگاه خارجی  این هنرمند زن ایرانی، در شهر لوس آنجلس آمریکا برگزارشد.  درجریان برگزاری این نمایشگاه، نویسندگان نشریات هنری و نقد نویسان آمریکایی به بررسی آثار و ابعاد شخصیتی وی پرداختند.  به دنبال آن نیز ، 177 سایت مختلف دنیا، به انعکاس  آثار و زندگینامه مکرمه قنبری  پرداختند.

برخي خبرها ومطالب مازندنومه درباره مکرمه را در اين لينک ها بخوانيد:http://mazandnume.com/default.asp?PNID=V3347

http://mazandnume.com/default.asp?PNID=V3517

http://www.ebrahimmokhtari.com/Mokaramehf.htm    ©2013 APG.ir