تعداد بازدید: 3796

توصیه به دیگران 1

يکشنبه 13 ارديبهشت 1394-23:16

تفاوت دو فرماندار روحانی

لجام گسیختگی سیاسی در مازندران

استاندارمازندران و مسئولان سیاسی استان حتما می دانند با فرماندارانی مثل فرماندار بابل نه می توان سیاست های دولت را اجرایی و نه می توان انتخابات برگزار کرد. تا دیر نشده باید فکری به حال بلبشوهای سیاسی در استان کرد.


 مازندنومه؛ سرویس سیاسی، محمداسماعیل بخشی سورکی: جمعه شب در بابل اتفاقی رخ داد که انعکاس وسیعی در کشور داشت. محمود احمدی نژاد در حالی در بابل سخنرانی کرد که فرماندار ویژه این شهرستان نیز در میان مستمعین بود.

رجب ملایی رییسی ساعاتی بعد از مراسم به سئوال خبرنگار مازندنومه مبنی بر چرایی حضورش در این جلسه پاسخ نداد، ولی بعدا اعلام کرد که با چراغ سبز استانداری و وزارت کشوردر این مراسم حضور یافته است. او هم چنین احمدی نژاد را یکی از بزرگان نظام دانست.

فرماندار به عنوان مجری سیاست های دولت باید تجربه سیاسی نیز در کارنامه داشته باشد که متاسفانه ملایی رییسی در سمت های قبلی که مشغول خدمت بود، تجربه چنین کاری را نداشت و هوش سیاسی کافی نیز برای تدبیر در چنین امری از خود نشان نداد.

فرماندار به عنوان رییس شورای تامین شهرستان سیاست گذار اصلی تامین امنیت است، اما همواره تامین امنیت با حضور در محل ایجاد نخواهد شد. باید دانست که این امر بیش از هر موضوع دیگری نیازمند تجربه کافی است که متاسفانه در این خصوص ما شاهد تدبیر درستی نبودیم و باز هم مانند قبل، توپ به زمین مسئولان سیاسی استان پاس داده شد.

طبق اظهار نظر بسیاری از مسئولان برگزاری این مراسم، قرار نبود احمدی نژاد سخنرانی سیاسی کند، اما هر عقل سلیمی به این امر اذعان دارد که وجهه سیاسی شخصیت احمدی نژاد بسیار بیشتر از ابعاد دیگر شخصیتی اوست، بنابر این بعید است که او در مراسمی مذهبی، پیگیر مطالبات سیاسی خود و جریان فکری اش نباشد.

البته جای این ابهام نزد صاحبان اندیشه و افکار عمومی باقی است که مگر سخنران مذهبی در همان شهر بابل کم است که در شب میلاد امام عدالت، باید شخصیتی سیاسی به بررسی ابعاد شخصیتی امام بپردازد؟

گذشته از این چه ضرورتی دارد که در فضای پر التهاب استان باز هم بر کوره آتش دمیده شود و با دعوت از مخالفان و منتقدان تندروی دولت، فضای شهر و استان را ملتهب کرد؟

مسئولان سیاسی استان شاید باز هم این امر را دلیل بر تعامل و مبتنی بر اصل مدنیت در جامعه سیاسی می دانند، اما موشکافانه تر که به داستان می نگریم، او در لفافه بسیاری از سیاست های دولت را زیر سوال برد. 

احمدی نژاد جمعه شب با همان ادبیات ویژه که مختص خود اوست لابه لای حرف های به ظاهر مذهبی، علیه سیاست های دولت مخالفت کرد. در حالی که بسیاری از حامیان دولت، حتی برای حضور در دانشگاه ها با مشکل مجوز و رویارویی با فشارهای سیاسی گروه های مختلف روبرو هستند او در میان گل و بلبل  وتبلیغات فراوان، خندان آمد و خوشحال رفت.

لجام گسیختگی سیاسی در استان در بسیاری از ابعاد مشاهده می شود و همدلی و تعامل، به معنای میدان دادن به همه عناصر مخالف دولت تعبیر شده است. این در حالی است که تاکید می شود عناصر حامی دولت یا در استان مجوز سخنرانی دریافت نمی کنند و یا اصلا فرمانداران از عناصری هستند که مطالبه حضورشان از سخنرانان، همان مسئولانی از جنس دولت قبل است.

حال این عملکرد ناپسند و تکروی فرماندار بابل را قیاس می کنیم با عملکرد ارسطو قادری -فرماندار میاندورود- که در بهمن ماه سال قبل عده ای بدون کسب مجوز از فرمانداری اقدام به برگزاری جلسه ای تحت عنوان بررسی بین‎المللی پیام‎های انقلاب اسلامی و نظم آینده جهان در روستای کیاپی با حضور سیدحمید روحانی( از منتقدان تندرو دولت روحانی) کردند.

قادری در ابتدا دستور داد تمام بنرها را جمع کنند و اعلام کرد که تنها در صورت اخذ مجوز و تامین امنیت برگزاری برنامه، اجازه برپایی مراسم را خواهد داد و پس از بررسی های لازم از واحدهای سیاسی استانداری در صورت برگزاری مراسم در زیر سقف(مکان مسقف) با برگزاری مراسم موافقت کرد.

او به همین میزان نیز بسنده نکرد و از تمام ابزارهای قانونی در راستای حمایت از دولت استفاده کرد و در مراسم مذکور نیز، تنها نیروهای عضو شورای تامین خود را برای مدیریت و کسب خبر اعزام کرد و خود از نشستن در خطابه شخصی که شاید تندترین کلمات را در نقد دولت به کار می گرفت، پرهیز کرد.

عملکرد او اما در جای دیگر نیز ستودنی بود؛ مقطعی که بیش از پنج ماه معاونش به دلیل هجمه سیاسی یکی از نمایندگان معارفه نمی شد، اما او ایستاد و از حیثیت معاونی که حکمش توسط استاندار امضا شده بود و از دولتی که مردم به آن رای داده بودند، دفاع کرد.

این رفتار در قیاس با عملکرد بسیار ضعیف فرمانداری در غرب استان که در دولت تدبیر از شخص رییس دولت، انتقاد می کند، قابل مقایسه نیست و یا فرمانداری که در پاسخ به خبرنگار از اطلاع نداشتن حضور دو معاون -هم زمان- در فرمانداری اش خبر می دهد و اعلام می کند که در مسافرت است! یا همین رجب ملایی که شم سیاسی ندارد و به جلسه مخالفان قسم خورده دولت می رود!

در واقع این اتفاق نشان می دهد او مرد عرصه سیاست و نماینده حسن روحانی -رییس جمهوری- نیست و با اجبار نماینده یا افراد خاصی بر این سمت تکیه کرده است.

استاندارمازندران و مسئولان سیاسی استان حتما می دانند با چنین فرماندارانی نه می توان سیاست های دولت را اجرایی کرد و نه می توان انتخابات برگزار کرد و تا دیر نشده باید فکری به حال بلبشوهای سیاسی در استان کرد.

 این گونه اگر تداوم یابد حامیان دولت اعتدال از نبود اراده قوی در راستای رسیدگی به مشکلات سیاسی استان، ناگزیر دست به دامن شخص رییس جمهوری و مسئولان کشوری خواهند شد.

اما نکته پایانی مربوط به کسانی است که نگارش بنده در تنظیم گزارش سخنرانی احمدی نژاد در بابل را در قالب کامنت یا پیامک دروغگویی عنوان کردند. شاید اگر دروغگویی را به مفهوم به کار گیری کلمات خبر در راستای مطالبات حزبی و جناحی عده ای خاص تعبیر کنیم، درست باشد، اما من چه در تدوین اخبار موافقان و چه در تنظیم سخنان مخالفان دولت جانب تقوا را رعایت کرده ام و دین خود را به دنیایی که بعضی ها برای پست و مقام و منصبش به این و آن چنگ می آویزند و به نام دین و دیانت بر کرسی قدرت چسبیده اند، نخواهم فروخت.

جالب است عده ای دم از نبود سعه صدر حامیان دولت در استان می زنند که خود در این دولت بدترین اهانت ها را به شخص رییس دولت نسبت می دهند و بارها نیز با مماشات دستگاه های سیاسی شاهد انعطاف شعار اعتدال در راستای تندروی و افراطی گری این عده بوده ایم.

*مطالب مرتبط

با دوتا آبگوشت خوردن قضیه حل نمی شود

فرماندار دولت تدبیر در میتینگ احمدی نژاد چه می کرد؟

احمدی نژاد آمد، روحانی برنده شد


 • احمد از بابلپاسخ به این دیدگاه 3 1
  سه شنبه 15 ارديبهشت 1394-14:47

  مازند نومه چه مقایسه ای انجام داد
  از طرفی می گوید که فلانی در میاندود اقدام به نصب بنر و غیره کرده و اون رو با بابل مقایسه می کنه اولا این برگزاری مجوز داشته پس چرا باید بنر ها را جمع کند .ثانیا شما دکتر احمدی نژاد را با بقیه مقایسه می کنیدواقعا که .ثالثا جملات را از نویسنده متن داشته باشید که ،در میاندرود اعضای شورای تامین شهر برای بردن خبر! به فرماندار حضور پیدا کردند. بهتر نیست یک بار دیگه متن خودتو بخونی ببینی که اصلا چی نوشتی؟

  • سه شنبه 15 ارديبهشت 1394-13:6

   بايد فاتحه مازندران وبابل را با اين فرماندار واستاندار خوند والبته همراه با اينا بايد فاتحه ... (عضو ستاد جليلي) و... مدير كل ... پر مدعا كه زمان فرمانداري ... حين سخنراني در مسجدي در ... از پنجره فرار كرد را خواند روحاني بايد فكر اساسي بكنه وگرنه تنها رييس جمهور چهار ساله خواهد بود

   • فیس بوک مازندنومه-2پاسخ به این دیدگاه 6 11
    دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-21:54

    ایشون را دیگران به فرمانداری رساندن. برخی فرمان اتومبیل را با فرمانداری اشتباه می گیرند.

    • فیس بوک مازندنومه-1پاسخ به این دیدگاه 8 12
     دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-21:53

     درعجبم ازاین (ملایی) که الفبای سیاست رو بلد نسیت، میاد نمایده سیاسی دولت در سیاسی ترین شهراستان(بابل) میشه!

     • چهارشنبه 16 ارديبهشت 1394-11:46

      شما اولین درباره پیشه سیاسی اقلی ملایی تحقیق کنید بعد اظهار نظر ...
      ایشون چند سال شهردار بابل و چند شهر دیگر بودند پس خیلی خوب سیات و میشناسن

     • دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-20:35

      لجام گسیختگی سیاسی در تندرویی هست نه در اعتدال. کار وزارت کشور بسیار پسندیده بود.

      • هادی مالامیری چالوسپاسخ به این دیدگاه 18 11
       دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-13:40

       تف به شماها که مهمانوازی رو هم سیاسیش کردید
       چرا از دکتر احمدی نيا وحشت دارید

       • اصلاح طلبپاسخ به این دیدگاه 17 4
        دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-13:58

        این عضو گروه انحرافی انقدر عصبانیه که یک "ن" برای مهمان نواز کم گذاشت و احمدی نژاد رو نوشت احمدی نیا!! واقعا که! تف بر امثال شما منحرفها و دزدها و دروغگوها

       • دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-9:23

        برادر یه خورده سیاست داشته باش ادبیات جنابعالی نشان از عصبانیت دارد لطفا انتقاد یا دفاع عاقلانه داشته باش این ایام هم رفتنی است. مواظب قلب و قلمت باش

        • دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-9:4

         حضورفرمانداربابل در مراسم سخنرانی دکتر احمدی نژاد در راستای وظیفه سازمانی و اداری بوده است و هیچ اشکالی ندارد.

         • جویباریپاسخ به این دیدگاه 12 14
          دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-8:40

          آقای مطلع که گفتی در مراسم بودی ،آنجایی که آن آقا افاضه فرمودند: با دوتا آبگوشت خوردن مشکل حل نمی شود یعنی حمله به مذاکرات آنهم مذکراتی که با هدایت وحمایت رهبری در جریان است وانگهی چرا مراسمات حامیان دولت به آشوب کشیده میشود پاسخ روشن است چون مخالفان دولت که امثال آنها توی این مراسم بودند اولا به فضای باز و رقابت سالم اعتقادی ندارند ثانیا خودشان عامل و یا دستور گیرنده برای برهم زدن اجتماعات قانونی هستند.این فرماندار بابل و مدیران مشابه اینها هم با شرکت کردن در این مراسمات راه به جایی نخواهند برد .آقای استاندار هم اگر می توانند امنیت مراسمات مشابه دیگر راهم تامین فرمایند.

          • حسنی از جویبارپاسخ به این دیدگاه 1 1
           سه شنبه 15 ارديبهشت 1394-20:16

           آقای جویباری،که با همراه کردن اسم زیبای شهر من جویباربا فامیلی خودت،...کج فهمی را در افکار عمومی به نمایش گذاشتی،... ،مردم جویبار مردمانی ولایتمدار و نجبب و شریف و مومن و شهید پرورند،و قدر خادمان و زحمتکشان را میدانند،دکتر احمدی نژاداز متن و جنس مردم است،و خادم و زحمتکش،و دوستذارو خیر خواه ملت،بس چشم دشمنان این ملت و مملکت انشالله کور شود،و دیده شان از حدقه بیرون آید،که نمی توانند،خادمان این ملت را تحمل کنند

           • سه شنبه 15 ارديبهشت 1394-23:14

            ولایت پذیری محمود را در قهر 11 روزه اش از ولایت دیدیم. در دروغگویی و الاسهای معاون اول و دوم و سومش دیدیم. جمع کنید بساط تون رو. دولت غارتگر و دزد حتا بدتر از قاجار و مغول. چپاول کدین مملکت را حالا دم از ولایت میزنید. دلم واسه رهبری معظم میسوزه با این طرفدارای دروغگو

          • دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-1:58

           من در سخنرانی احمدی نژاد بود بیشتر در مورد امام علی (ع) حرف زد و در مورد دولت چیزی نگفت. مردم هم علیه دولت شعار ندادند، حالا شما دعواتون سر هر چی هست به من چه

           • دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-1:56

            میگن آقای مهدوی فرماندار سابق بابل که از منصوبین دولت دهم بود در این مراسم حاضر نشد اما آقای مولایی که نماینده دولت تدبیر و امید است به استقبال محمود رفته و در مراسم هم حاضر شده و حتی ایشان را تا آمل بدرقه هم کرده است...... لازم به ذکر است سخنرانی احمدی نژاد کاملا سیاسی بوده و از آن بدتر مداحی کاملا سیاسی ..... بوده است. دلیل این رفتار آقای مولایی ترس از هواداران احمدی نژاد و...در بابل بوده است.

            • دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-2:6

             این کامنت رو من فکر کنم 10 جا خوندم!!!!!!!!!!!! حداقل یکم انرژی بزار کامنت جدید بنویس. مازند نومه تو چرا تایید می کنی.

            • دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-1:48

             آقای نویسنده با تجربه، مهندس مولایی 25سال در وزارت کشور بوده و چند سال معاون فرماندار بود. برای رسیدن به مقصودت وقتی نمی دونی چرا به هر چی که به ذهنت می آید بدون تحقیق استناد می کنی؟ هدف وسیله رو توجیه نمی کنه.

             • عجب به این همه تجربهپاسخ به این دیدگاه 10 3
              دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-15:52

              مولایی رئیسی در کارنامه مدیریتی خود شهرداری مریوان، شهردار قروه، معاون فرماندار قروه، مسئول دفتر فنی، رئیس اداره اجتماعی، رئیس برنامه‌ریزی عمرانی فرمانداری بابل، مشاور فرماندار درحوزه برنامه‌ریزی عمرانی و شهرداری بابل را دارد.

            • دوشنبه 14 ارديبهشت 1394-1:20

             آخه بی منطقی تا کجا؟ وقتی مقام بالاتر دستور به حضور در جلسه را می دهد که کسی نمی تونه مخالفت کنه. تو که میگی با همچین نیرویی نمیشه سیاست های دولت رو پیاده کرد، به نظرت یا نیرویی که به دستور مافوق خود عمل نکند می شود سیاست های دولت را پیاده کرد؟


             ©2013 APG.ir