تعداد بازدید: 4593

توصیه به دیگران 2

چهارشنبه 7 مرداد 1394-0:44

استاندار شانزدهم جایگزین استاندار بیست و یکم؟

سرنوشت استاندار دوران تحریم چه می شود؟

اگر فلاح بخواهد بماند، حتما" باید برخی از معاون ها و فرماندارانش را تغییر دهد/استاندار مازندران در شرایطی فضای سخت سیاسی را پیش روی خود می بیند که در ماه های گذشته با دوراندیشی می توانست حجم هجمه های سیاسی علیه خود را کاهش دهد، اما برخی سستی ها، اهمال و مشاوره های نادرست حلقه ناپخته اطراف او، پیمودن ادامه مسیر را برای او دشوار کرده است.


 مازندنومه، سرویس سیاسی: دولت دکتر روحانی پس از موفقیت در عرصه سیاست خارجی که بخش زیادی از انرژی دولت بر روی آن متمرکز شده بود، حال باید به تنظیم و تثبیت عرصه سیاست داخلی بپردازد؛ سیاستی که در همان آغاز با روند مصالحه و عقب نشینی در برابر مجلس، اوضاع خوبی ندارد.

 دولت یازدهم نیازمند جراحی سیاسی در عرصه سیاست داخلی است، چرا که با مدیران بدون اعتقاد به اعتدال، دستیابی به شعار دولت میسر نخواهد بود و تنها عده ای که در همان دولت های قبل نیز در پست و مسند بوده اند، به ریش رای دهندگان به اعتدال خواهند خندید.

اشتباه استراتژیک دولت در انتصاب وزیرکشور، عرصه سکانداری سیاست های دولت را به وزارت مجلسی ها بدل کرد، به گونه ای که در این دو سال در کوچکترین اتفاقات داخلی نیز دخالت های مداوم نمایندگان تاثیر گذار بود و دولت به دلیل درگیری سیاسی در عرصه دیپلماتیک، ترجیح خود را بر حل مشکلات سیاست خارجی می دانست و در برابر اعتراض های گاهی توهین آمیز قوه ای که نباید مداخله در امر نهاد اجرایی کند، کوتاه می آمد.

رویکرد دولت تدبیر و امید پس ازتوافق هسته ای در زمینه پرداختن به مسایل سیاست داخلی تاکنون تنها به تغییر استاندار فارس و تعیین استاندار قم محدود شده است. جایی که این بار فشار سیاسی نمایندگان فارس در خصوص تهدید به استعفا کارگر نیفتاد و دولت با قدرت در این زمینه ورود کرد.

*ماه همیشه پشت ابر نمی ماند

این روزها از گوشه و کنار سخن جابه جایی مدیریت ارشد استان مازندران شنیده می شود. منتقدان ربیع فلاح جلودار -استاندار با اخلاق مازندران- بر این باورند در دو سالی که او به عنوان نماینده سیاست های دولت در مازندران منصوب شد، نتوانست از همه ظرفیت های سیاسی استان به شکل درست بهره ببرد.

این موضوع زمانی شدت می یابد که نماینده عالی دولت حتی توسط شهردار مرکز استان و عناصر محلی شورایی مورد هجمه قرار می گیرد و استاندار، اقتدار خود را در سکوت در برابر این عناصر می داند، در حالی که اعتلای جایگاه استانداری و نماینده دولت بودن به اقتدار اوست و نباید همواره اعتقاد به اندیشه و خرد سیاسی و امانت حق الناس بودن رای مردم را با دستاویزی به نام سکوت اخلاقی مذبوح ساخت.

فلاح جلودار از روز نخست انتصاب مورد هجمه منتقدان بود، ضعف هایی هم داشت و دارد، اما هر بار این فرصت این را نیز یافت که ضعف های مدیریتی خود را جبران کند، لیکن به نظر می رسد این بار داستان کمی متفاوت است.

استاندار مازندران در حوزه سیاسی اشکالات بسیاری دارد که در مواقع مختلف بروز و ظهور یافت، از جمله در سخنرانی رئیس جمهوری سابق که عده ای با توهم بازگشت احمدی نژاد، خوش خدمتی یا هر دلیل دیگری، زمینه قربانی شدن فرماندار بابل را فراهم ساختند.

 انتصاب های نادرست، دفاع نکردن مناسب از دولت و رویکرد تدبیر و امید و نبود برنامه سیاسی درست در سیستم سیاسی استان در جایی خود را نشان می دهد که حتی برخوردهای سیاسی با عناصر تاثیرگذار این حوزه نیز در حال اجراست و در زمان های مختلف به شکل بسیار پیچیده ای اقدام هایی شده است که در نهایت متضرران اصلی ماجرا مدیران پایین دستی بودند، در حالی که ماه همیشه پشت ابر نمی ماند!

* به زودی خبرهای خوبی خواهید شنید

فلاح جلودار در قزاقستان بود که خطر لرزان شدن پایه های ریاست خود را احساس و برای اولین بار در فرودگاه نشست خبری برگزار کرد و از دستاوردهای سفر گفت، در حالی که برخی رسانه های مدعی حمایت از او، همان زمان که در سفر بود، مدیریتش را به چالش کشیدند.

استاندار پس از بازگشت به مازندران به بهانه گزارش خسارات سیل و پیگیرهای لازم در این زمینه به تهران رفت. گفته می شود او در این چند روزه رایزنی های سیاسی هم با برخی بزرگان مازندرانی ساکن پایتخت، در سطح رییس سازمان و معاونان وزیر داشت.

شنیده شده حضور مکرر نیروهای سیاسی حامی اعتدال و اصلاح طلبان مازندران به تهران و ساختمان فاطمی و پاستور، معاون اول رئیس جمهوری را به شدت حساس کرده است. به همین دلیل گفته می شود اسحاق جهانگیری این روزها با احساس خطر از دست رفتن رای دکتر روحانی در مازندران، موضوع تغییر استاندار را جدی تر پی گیری می کند.

او اخیراً در اجلاس هیات های عمومی نظام مهندسی ساختمان در اردبیل در پاسخ به سوال چند تن از مهندسان مازندرانی در مورد رویکرد دولت در روند مدیریتی استان مازندران گفته بود به زودی خبرهای خوبی را خواهید شنید.

اطلاعات رسیده از رایزنی های افراد مختلف برای جایگزینی ربیع فلاح حکایت می کند و نام تنانی چون عبوری شهردار ساری، اکبری نماینده اسبق قائمشهر، صفایی مدرس دانشگاه و... برده می شود، اما گفته می شود معاون اول رییس جمهوری با محمدعلی پنجه فولادگران به عنوان گزینه اصلی دولت در خصوص استانداری مازندران به صورت جدی وارد مذاکره شده است.

پنجه فولادگران اخیرا" در جایی نقل کرده تمایلی برای این پست ندارد، اما جهانگیری در این زمینه با او به شکل جدی مذاکره کرده است.

پنجه فولادگران سال 1378 استاندار سمنان بود و پاییز سال 1382 به عنوان شانزدهمین استاندار مازندران به ساری آمد و بیش از 20 ماه هم استاندار ماند؛ سپس جای خود را به  محمدرضا صالحی داد.

روز گذشته نیز جمعی از سیاسیون استان با حسین مرعشی –سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی- و حسام الدین آشنا -مشاور رسانه ای رییس جمهوری- دیدار کردند که وعده هایی در همین زمینه داده، اظهاراتی  رد و بدل شد.

*استاندار دوران تحریم

ربیع فلاح جلودار با روی خوش و سعه صدر و تواضع بسیار توانست تا اندازه ای اختلافات جریان های سیاسی را در استان کاهش دهد و کارها را بسامان کند، لیکن ادامه این روند بدون لحاظ کردن شرایط سیاسی جامعه، او را به استاندار دوران تحریم تبدیل کرده است.

دولت در مازندران به مدیرانی همسو با شعار تدبیر و امید و اعتدال نیاز دارد، نه فرد/افرادی هماهنگ با منتقدان و مخالفان دوللت.

در هر صورت اگر فلاح بخواهد بماند، حتما" باید برخی از معاون ها و فرماندارانش را تغییر دهد، به ویژه فرماندارهای ساری، نوشهر، بهشهر و آمل؛ نیز میزان سفارش پذیری اش را از افراد و نهادهای مختلف باید کاهش دهد تا رضایت نسبی موافقان دولت و اصلاح طلبان و اعتدال گراها تامین شود.

استاندار بیست و یکم مازندران در شرایطی فضای سخت سیاسی را پیش روی خود می بیند که در ماه های گذشته با دوراندیشی می توانست حجم هجمه های سیاسی علیه خود را کاهش دهد، اما برخی سستی ها، اهمال و مشاوره های نادرست حلقه ناپخته اطراف او، پیمودن ادامه مسیر را برای او دشوار کرده است.

*مطلب مرتبط:

آیا استاندار مازندران تغییر می کند؟

توفیقات بین المللی، کاستی های استانی


 • محمد امین پاسخ به این دیدگاه 2 6
  شنبه 10 مرداد 1394-8:42

  من بعنوان یک قائم شهری معتقدم اکبری برای اداره استان خیلی ضعیف است چون ایشان از ادارهذ شهرستان سوادکوه ناتوان بودند و الان که بازنشته شدند بدترند لذا رحمان زاده و پنجه فولاد گران بهترین گزینه هستند

  • چهارشنبه 7 مرداد 1394-17:35

   دوست گرامی فکر می کنی به این سایت در دوران تصدی فلاح چی رسید که نان به نرخ روز بخورد؟ دارند کارشان را می کنند که اطلاع رسانیست. چه ربطی دارد؟ چند نفر برای جایگزینی فلاح مطرح هستند، خب رسانه قوی اونیه که زودتر این ها رو بیان کنه. اسنم این کار میشه سرعت در اطلاع رسانی و تحلیل . نان رو کسی به نرخ روز میخوره که اول اومدن فلاح گارد گرفت بعد امتیاز گرفت خاموش شد! یا طرف دوست جونی فلاح بود الان رسانه اش رو داده به عبوری در قبال چند میلیون آکهی

   • پنجشنبه 8 مرداد 1394-8:21

    ...
    یک هفته هست برای استاندار تیتری درست کردی و هنوز عوض نشده آقا استاندار عوض بشه نشه بمانه نمانه به من وتو هیچ نمی رسه در میان این همه خبر
    برو ببین در چالوس چه خبره سوادکوه چه خبره شهر به شهر خبر ها فراوونه

   • چهارشنبه 7 مرداد 1394-17:12

    نون به نرخ روز خوری...

    • چهارشنبه 7 مرداد 1394-16:52

     از اینکه این استاندار بدون ثگاه جناحی کارش را شروع کرد و ادامه میدهد بسیار جای امیدواری هست. ایشان هم مانند سایر استانداران دارای نقاط قوت و ضعف هست. استاندارانی که نفت ۱۲۰ دلاری نصیبشان شده چه گلی بر سر ما و بابل زدند که اقای فلاح با نفت ۴۰ دلار بزنه؟ کدوم پروژه بابل در دوره قبلی کامل شد؟ عزیزان دست از غرض ورزیها بردارید. ما به سلامت اقای فلاح اطمینان و اعتماد داریم

     • چهارشنبه 7 مرداد 1394-15:9

      استاندار شدن عبوری تقریبا تمام شده بود که با مخالفت احمد ناطق نوری مواجه شد.. البته در ابتدا موافق بودند ولی باند های فشار و لابی گری ها سبب موضع ناطق ها شد.... الان هم دوباره عبوری مطرح هست و پنجه فولادگران اگه خودش راضی بشه...

      • چهارشنبه 7 مرداد 1394-14:15

       باسلام
       اگر دکتر نیاز قبول کنه،ایشان فقط می تواند با توجه به قدرت،اقتدار،ارتباط ونفوذش حق استان را بگیرد ولاغیر

       • چهارشنبه 7 مرداد 1394-14:4

        دکتر صفایی دانشگاه علم و صنعت که برنامه و بودجه بود یا دکتر صفایی دانشگاه خزر؟

        • سوادکوهیپاسخ به این دیدگاه 32 13
         چهارشنبه 7 مرداد 1394-13:56

         زنده باد دکتر صفایی

         • مازندرانی ام پاسخ به این دیدگاه 4 13
          چهارشنبه 7 مرداد 1394-12:36

          سایت مازند نومه زهی خیال باطل
          واقعا جای خجالت داره. استانداری که بدون کمترین تنش هر دو گروه را به وحدت رسونده شما دارید چه میکنید؟ ما از استاندار عزیز جناب آقای فلاح حمایت کامل را اعلام میکنیم .
          آقای عبوری شما استاندار شدن را در خواب باید ببینید.
          سایت مازندنومه لطفا و اگر انصاف دارید ثبت و نمایش دهید.

          • منم مازنی امپاسخ به این دیدگاه 7 3
           چهارشنبه 7 مرداد 1394-13:39

           آقای محترم فلاح دو گروه را به وحدت نرساند، آتش زیر خاکستر بود. یه اصلاح طلب نما رو کرد مشاورش، کسی که طردشده بقیه طیف هست. نگذاشت برنامه اصلاح طلبان اجرا بشه. در تهران بزرگان اصلاح طلب تا حالا صبر کردند و حالا انتقادها علنی شد.فقط صالحی امیری از ایشان حمایت میکند.البته عبوری هم برای استاندار شدن بچه هست. در ضمن مازندنومه حامی دولت و این سیستم. است . شنیده ها را نوشت از خودش درنیاورد. نگفت فلاح بره. گفت اینها رو در محافل میگن. دوباره متن را بخون عزیزم!

          • چهارشنبه 7 مرداد 1394-12:20

           لعنت بر اونی که منافه شخصی داره و داره انتقاد میکنه.ننگ براو باد

           • چهارشنبه 7 مرداد 1394-11:36

            به نظر میرسه این روزها مازندنومه ها دلواپسند. و باز راه افراط در پیش گرفته اند.

            • چهارشنبه 7 مرداد 1394-13:51

             باز ؟!!! اینها کی دلواپس بودند؟ کی افراط کردند؟! دوست عزیز شما که از محافل خبر ندراید برید کنار باد بیاید. اخبار محافل رو اینجا می نویسند. از خودشون در نیاوردند که!! چرا پارسال نمی نوشتند؟ خب حتما اتفاقاتی داره می افته. دست سایت درد نکند

            • چهارشنبه 7 مرداد 1394-11:16

             وجدانا در دوئل جذب اعتبار براي شهرداري هاي استان عبوري تونست براي شهرداري ساري بيست وچند ميليارد بگيره اما استاندار هشت ميلياردتومان براي كل استان!!!!
             تفاوت عبوري با استانداراينه عبوري درسيل چكمه ميپوشه استاندار ميره سفر تفريحي قزاقزستان بعد از هول سريع درفرودگاه مياد ميگه سفر قزاقستان براي ايران خوب بود ره آورد سفرقبليش چه بود فقط وفقط هزيته هاي هتل و..................!

             • چهارشنبه 7 مرداد 1394-19:29

              دوست عزیز خیلی بی انصافی ! من طرفدار هیچکس نیستم اما اقای قلاح در قزاقستان بود که سیل آمد ، شاید منظور شما اینست که آقای فلاح از سیل خبر داشت( در حالیکه حتی سازمان هواشناسی هم در پیش بینی سیل جا ماند) ولی برای تفریح رفت / حرفی بزنید که در آن ذره ای انصاف رعایت شود

              • چهارشنبه 7 مرداد 1394-13:54

               برار که دم و دستگاه شهرداری ساری دله دری، شه خد ره نکوش! عبوری استانداربشو نیه! الکی چک و په زنده. الان استانداری ونسه زوده. شاید ده سال دیگه. بورین شه کار دمبال.

               • شنبه 10 مرداد 1394-8:0

                اتفاقا بزودي خبرهاي بدي براي شما دارمبي براي مردم ساري كه عبوري ره شه دل دله دارنه

              • چهارشنبه 7 مرداد 1394-10:49

               بهترین گزینه همان پنجه فولاد گران است

               • سوادکوهیپاسخ به این دیدگاه 1 3
                پنجشنبه 8 مرداد 1394-17:17

                چون غیربومی است چون ما غریب پرست هستیم یک بار یک استاندار 30سال جای دیگر کار کرد زمان بازنشتگی اومد سنوات خدمت خودرا از بودجه مازندران گرفت !!!
                استاندار هر کس هست باشه حداقل زبون مازندرانی بلد باشه باید بدونه که درد کشاورزان چیه برنجکار باشد نه برنج خوار
                گالش بچه باشد بدوند که درد دل گالش و چوپان چیست
                کشاورز باشد حالا کشاورزیان هم باشد اشکال ندارد
                یک بار مرحوم روحانی زاده می خواست برای فرزندش تبلیغ کند نمی دانست چه بگوید گفت : نماینده ای انتخاب کنید که صالح باشد روحانی زاده باشد از خاندان فقاهت و روحانیت باشد
                همه گفتند منظور امام جمعه محترم همان صالح روحانی زاده هست
                حالا پنجه فولاد پنجه آن هر کس میشه باشد ولی
                مازون وچه ای وازندرون ره یاد نکن
                گلبرا وچویی مشتی گلون ره یاد نکن
                باز هم بگم که فلاح حداقل زوون مازونی ره بلده مترجم نمی خواهد

               • حسینی لاله آبادپاسخ به این دیدگاه 27 4
                چهارشنبه 7 مرداد 1394-10:14

                ملایی واقعا حیف شد. با شناخت بالایی که از بابل داشت بسیار موفق بود. بهرحال فرماندار نمونه شدن راحت نیست. ملایی در هر پستی بود نمونه شد. فرماندار نمونه استانی، شهردار نمونه کشوری و مدیر برتر استانی. در سمت جدید هم انشا الله موفق باشد.

                • چهارشنبه 7 مرداد 1394-14:26

                 ملایی مظلومانه برکنار شد.

                 • چهارشنبه 7 مرداد 1394-14:19

                  همه می دانند فرماندار سابق بابل را قربانی کردند تا خود را حفظ نمایند.

                 • چهارشنبه 7 مرداد 1394-9:54

                  بهنرین گزینه استانداری یوسفنژاد

                  • مازندرانی پاسخ به این دیدگاه 5 3
                   چهارشنبه 7 مرداد 1394-9:54

                   هر کس میاد بیاد ولی اکبری نیاید !
                   اکبری اولین فرماندار سوادکوه بوده
                   او زمان فرمانداری سوادکوه بودجه مناطق محروم را به سمنان می برد او یک سیاسی کار بتمام معناست و یک باو و دو هوا کار می کند به نظر می رسد همانطور که نساجی را احیاکرد !!! جشن تولد برایش گرفته بود سه سال ماشین آلات را انبار کرده بود تا زمان انتخابات بیاورد قایمشهر و ولوله ایجاد کند و دستش رو شده بود
                   برای همه کافیه شاید روزی برسد ایشان همانطوریکه برای نساجی جش احیا گرفته بود درزمان ایشان برای مازندران باید مجلس ترحیم گرفت و بخشهایی از مازندران را به این طرف اون طرف بدهد اونوقت مازندران به ساری قایمشهر و بابل بسنده کند حتی سوادکوه را به سمنان یا دماوند وفیروز کوه بدهد.

                   • چهارشنبه 7 مرداد 1394-9:26

                    هر بار این سیاستهای حمله به استاندار در غیاب و بودنش صورت میگیره و شهردار و شورای شهر ساری هم عزمشون را جدی کردن برای جانشینی عبوری ولی کو گوش شنوا از سوی استاندارو پس از هر هر بار هجمه سیاسی یکی از مسولین کشوری رو دعوت می کنه که ماندنش را به گوش همگان برساند


                    ©2013 APG.ir