تعداد بازدید: 1141

توصیه به دیگران 0

سه شنبه 16 بهمن 1397-22:12

وزیر اطلاعات در مراسم رونمایی از ۱۲ جلد کتاب روزشمار انقلاب اسلامی در ساری:

تاریخ را آن‌گونه که اتفاق افتاد بنویسیم، نه آن‌گونه که دوست داریم

مراسم رونمایی از ۱۲ جلد کتاب روزشمار انقلاب اسلامی در ساری با حضور وزیر اطلاعات در مسجد بوستان ولایت ساری برگزار شد. آیت الله سید محمود علوی  در این مراسم گفت: تاریخ را باید آن‌گونه که اتفاق افتاد بنویسیم، نه آن‌گونه که دوست داریم. وزارت اطلاعات احساس می کند تنها دین کوچکی را در مقابل مردم مازندران، با تدوین این ۱۲ جلد کتاب، ادا کرد.


مازندنومه؛ سرویس سیاسی، کلثوم فلاحی: مراسم رونمایی از ۱۲ جلد کتاب روزشمار انقلاب اسلامی در ساری با حضور وزیر اطلاعات در مسجد بوستان ولایت ساری برگزار شد.

گزارش این نشست به صورت زنده در کانال مازندنومه منتشر شد که در سایت نیز بازپخش می شود. در زیر چکیده اظهارات سخنران های مراسم آمده است:


مدیرکل اطلاعات مازندران: بررسی ۶ هزار سند به جا مانده از ساواک برای انتشار  کتاب روزشمار انقلاب

-امام راحل به تاسی از امام حسین (ع)، خیانت های یزید زمان را فریاد زد و انقلاب اسلامی به ثمر نشست و تومار رژیم پهلوی به هم پیچید.

-این انقلاب به لطف الهی، با وجود همه فشارها و نامهربانی ها و تحریم های ظالمانه، ۴۰ ساله شد و باز هم سرافرازی از آن ملت است.

-ملت ایران می داند و دشمن نیز بفهمد که سربازان امام و ولایت در حفظ انقلاب اسلامی، هوشیارند و هر تحرکی را رصد و خنثی می کنند.

-اداره کل اطلاعات مازندران بر آن شد با استفاده از اسناد به جا مانده، با انتشار اصل سند، قدمی در راستای تلاش های مردم مازندران در زمینه پیروزی انقلاب اسلامی منتشر کند.

-۶هزار سند به جا مانده از ساواک بررسی شد و تاکنون ۱۵ جلد کتاب روزشمار انقلاب به انتشار رسید.

نماینده ولی فقیه در مازندران: دستاوردهای انقلاب باید صیانت شود

-سربازان گمنام فقط انقلاب اسلامی را حفظ نکردند بلکه آثار انقلاب را هم با انتشار کتاب، حفظ کردند.

-در حوزه های مختلف، انقلاب خدماتی داشته و دست ما پر است و توانستیم انقلاب را حفظ کنیم.

-این انقلاب را باید با همان موضوعاتی که امام راحل در وصیتنامه اشاره کردند با وحدت، همدلی و همبستگی صیانت کنیم.

-همه توطئه های دشمن تاکنون خنثی شد و از این پس هم توطئه ها خنثی می شود و باید قدر این ملت را بدانیم.

- انقلاب و دستاوردهای انقلاب را باید مانند روزهای انقلاب، حفظ کنیم و موفقیت ما به دلیل با هم بودن است.


استاندار مازندران: مواضع وزارت اطلاعات، جانبدارانه نیست

-اسناد به واسطه اینکه توسط وزارت اطلاعات تهیه شده از نظر اعتبار برای پژوهشگران دارای اهمیت است.

-پژوهش های بسیاری درباره دلایل چرایی انقلاب انجام شده و اکثر پژوهش ها یا بر اساس روایت های شخصیت ها بوده یا سفرای خارجی و یا تحلیل ها و برداشت هایی که از وقوع انقلاب نوشته شده است.

-این اتفاق خوبی برای کشور ما است که وزارت اطلاعات اسنادی را منتشر کرده که می تواند مورد توجه پژوهشگران باشد.

-شاید به دلیل اختلاف سلیقه ها، به برخی افراد که در پیروزی انقلاب نقش داشتند پرداخته نشد. حسن انتشار اسناد این است که جانبدارانه نیست و مواضع وزارت اطلاعات بر اساس مواضع حاکمیتی است و این می تواند نقطه قوت برای محققان باشد.

-به ویژه در عرصه امروزی که با بیش از ۲۶۰ شبکه خارجی، سوال و شبهایی را درباره انقلاب برای نسل جوان ایجاد کرده اند و شاید اهمیت انتشار این اسناد، امروز بیشتر از هر زمان دیگری باشد.-دشمن با هزینه های سنگین، ورود می کند تا بین نسل های ما اختلاف و انقطاع ایجاد کند و دستگاه های فرهنگی مسئولیت دارند تا این شبهات را رفع کنند.

-امروز نیاز داریم فرهیختگان و دانشمندان با این رویکرد ورود کنند و از مسئولان تقاضا داریم به محققان کمک کنند.

-امیدوارم با اسنادی که وزارت اطلاعات منتشر کرده پاسخ شبهات نسل جدید را بدهیم و با استفاده از سلیقه نسل جدید، با پاسخ های کوتاه و تلگرافی، جواب مناسب داشته باشیم.

-از وزیر اطلاعات برای قول مساعد جهت عمومی کردن منطقه صفی آباد بهشهر قدردانی می کنیم و این می تواند نویدبخش توسعه گردشگری شرق مازندران باشد.

وزیر اطلاعات: تاریخ را باید آنگونه که اتفاق افتاد بنویسیم

-انتشار کتاب ۱۲ جلدی روزشمار انقلاب در مازندران، حرکتی است که کوچکترین حق مردم مازندران ایجاب می کرد بر پایه این اسناد، گوشه ای از حماسه آفریی مردم مازندران از دید دیگران به تصویر کشیده شود.

-همزمانی معنادار بین انقلاب اسلامی و ایام فاطمیه وجود دارد و انقلاب ما میوه ای از میوه های حرکت فاطمی است.

-در هر حرکتی، خطر تحریف تاریخ و انحراف حرکت وجود دارد، یک انقلاب برای مصونیت باید هم از انحراف در حرکت مصون بماند هم از تحریف در نگارش تاریخ.

-اگر انحراف در حرکت و تحریف در نگارش تاریخ باشد انسان های آگاه باید وارد شده و چراغ راه باشند.

-با درک درست تاریخ است که یک مردم، ریل حرکت را پیدا می کند و از انحراف در حرکت، محفوظ می ماند.

-ببینید کسانی که راه تکذیب را در پیش گرفته و از مسیر الهی منحرف شدند چه سرنوشتی در انتظار آنها بود.

-آشنایی با تاریخ، چراغ راه آینده و درست در مسیر انقلاب است و به همین دلیل باید تاریخ را جدی بگیریم.

-ما انقلاب را به آسانی به دست نیاوردیم و همین مازندران بیش از ۱۰ هزار شهید به انقلاب تقدیم کرد تا ارکان انقلاب را حفظ کند.

-آنچه انقلاب را به پیروزی رساند حضور و وحدت مردم، بر پایه رهبری امام راحل بود، امروز هم برای تداوم انقلاب نیازمند هر سه این عامل هستیم.

-اگر وحدت ما پیرامون محور ولایت آسیب ببیند، حفظ این انقلاب و میراث شهدا کار آسانی نخواهد بود، اگر از مسیر رهبری جدا شویم آسیب خواهیم دید.

-تاریخ را باید آنگونه که اتفاق افتاد بنویسیم نه آنگونه که دوست داریم.

-جفا به مردم است که گنجینه های مهم تاریخی و اسناد در قفسه ها باقی بماند و مردم مطلع نشوند.

-وزارت اطلاعات تاکنون ۳۴۰ جلد کتاب بر پایه اسناد ساواک درباره روزشمار انقلاب منتشر کرده است.

-از مازندران هم توقعی جز این نیست که از حضورش در انقلاب، خود پررنگ تری بسازد، ویژگی مردم‌ مازندران این است در مقابل اسلام مقاومت نکرده اما در مقابل حکومت هایی که ادعای اسلامی بودن داشتند مقاومت کرده است.

-مازندران همواره خاستگاه علمای بزرگ بوده و در مبارزات بالنده، مازندران حضور خود را به ثبت رسانده است.

-از همان روزهای آغازین حرکت امام راحل در سال ۱۳۴۱، علمای مازندران، پیام امام راحل را به مردم این خطه رساندند و مردم آغوش به روی امام باز کردند، نقاطی بود که امام را نمی شناختند اما مغازه های مازندران مزین به عکس امام بود. مردم مازندران از ابتدا به امام راحل "آری" گفتند.

-مازندران در جوار شوروی سابق و بارش تبلیغات کمونیست ها و بلشویک ها، باید تحت تاثیر بیشتری قرار می گرفت اما ویژگی مازندران این بود که مردم مازندران دست رد به سینه مارکسیست ها زدند و دین مداری خود را به مارکسیست ها نشان دادند.

-حق مازندران بود این کارکرد زیبای مردم منطقه با زبان دشمان این خیزش، تدوین شود.

-وزارت اطلاعات احساس می کند تنها دین کوچکی را در مقابل مردم مازندران، با تدوین این ۱۲ جلد کتاب، ادا کرد.

دشمن امروز پابرهنه تر از هر زمان دیگری وارد شده تا با اختلاف از پا درآییم، دشمن هر شرایطی رقم بزند ملت ایران به تاسی از مقام معظم رهبری، در مقابل دشمن زانو نخواهد زد.

-امروز دشمن دوست دارد در افکار عمومی، مشکلات کشور را به مسئولان نسبت دهد، در این شرایط باید در کنار هم باشیم.     ©2013 APG.ir