شنبه 21 آبان 1390-13:29

از کوتنا تا کوآلالامپور

... اين هنرمند جوان براي تحقق رویاهایش،دبیرخانه هنر در روستا را در دهکده کوتناي قائم شهر و درخانه پدری راه اندازی کرده است؛خانه ای کاه گلی که تاکنون میزبان هنرمندان برجسته کشور و رویدادهای متعددی بوده است/او هیچگاه برای دریافت حمایت مالی به مدیران استان مراجعه نکرده است.(يادداشتي از عباس مهدوي،روزنامه نگار-ساري)


 دیروز با هنرمندی گفتگو کردم که صاحب ایده های نو و خلاقانه است . او عاشق زادگاهش است و دفتر کارش رابه روستای محل تولدش برده تا این مدعا را به اثبات برساند که می توان درمحیطی آرام و به دور ازهیاهو جریانی هنری را که مغفول مانده ، مدیریت کرد.

جلال الدین مشمولی هنرمند جوانی است که اهل روستای کوتنای قائم شهر است . مشمولی چند سالی است برای نخستین بار درکشور رویدادهای هنری و تجسمی رابه دل روستاهای کشور برده و هزاران روستایی را باخود و هنرمندان برای خلق آثار هنری همراه ساخته است .

همواره پیگیر فعالیت های این جوان متعهد و خوش آتیه مازندرانی بوده ام . موضوعی که موجب شده تا پس از یک ماه، دوباره با هم دیدار تازه کنیم ،پیامکی بود که برایم ارسال کرد.

مشمولی قصد دارد آذرماه امسال به مالزی برود و نمایشگاهی از دستاوردهای چهارساله اش را در زمینه "هنر در روستا" در دو بخش آثار مردمی و هنرمندان درگالری مکعب شهر کوالالامپور برپا کند .

به همین بهانه با وی گفتگو کردم و نیم ساعتی راجع به چهار سال فعالیت درعرصه هنر درروستا گپ زدیم .

مشمولی مهم ترین هدفش را از پرداختن به این موضوع، تمرکز زدایی جریان هنری و مشارکت روستائیانی ذکر کرد که دربسیاری ازمواقع برخلاف شهرنشینان از قید و بند عصر معاصر آزادند و می توانند ذوق و خلاقیت درون خود را درقالب تجسم به نمایش بگذارند.

این هنرمند بر این باور است که می توان با همت و عزمی راسخ،جریان هنرهای تجسمی را از نگارخانه ها و گالری های پایتخت و برخی شهرهای بزرگ به درون هزاران روستای ایران برد و ازویژگی های انسانی و جغرافیای روستا برای خلق آثار پربار هنری بهره جست .

مشمولی برای تحقق رویاهایش دبیرخانه هنردر روستا را درکوتنا و درخانه پدری راه اندازی کرده است. خانه ای کاه گلی که میزبان هنرمندان برجسته کشور و رویدادهای متعددی بوده است .

همین اواخرا مشمولی درکوچه های روستا ، نمایشگاه عکس های قدیمی اهالی کوتنا را روی دیوار خانه ها برگزار کرد که تحسین و نشاط بازدید کنندگان رابه همراه داشت.

 جوان خوش ذوق مازندرانی تاکنون به 66 روستای یازده استان کشور سفرکرده و 12 هزار روستایی را مجذوب پشتکار خود کرده است .

 بسیاری از این روستاها پس از رفتن او و هنرمندان گروهش ، صاحب وبلاگ شده اند و دردنیای مجازی، صنایع دستی ، معماری و داشته های بومی شان را معرفی کرده اند.

جرقه های ذهن مشمولی اندکی بعد ماهیتی عینی می یابد . او تصمیم گرفت کتابخانه ای تخصصی و هنری درکوتنا دایر کند و این کار را هم کرد .

کتابخانه دبیرخانه هنر در روستا هم اکنون هزار جلد کتاب هنری دارد که همه آن هدیه ناشران ،هنرمندان و علاقه مندان به این مجموعه است .

همه این کارهایی که او انجام داده باهزینه های شخصی بوده که ازحقوق ماهانه اش صرف دبیرخانه می کند . روستائیان نیز کمک حالش بوده اند. او اکنون درشرایطی تصمیم گرفته تا پا به عرصه  جهانی بگذارد که حتی پول انتشار یک بروشور را برای معرفی آثار دبیرخانه اش ندارد .

نمایش فعالیت های یک هنرمند مازندرانی درآن سوی مرزها یک رویداد مهم فرهنگی محسوب می شود که با توجه به رویکرد بومی این مجموعه ، معرف مازندران و هویت این دیار خواهد بود.

مشمولی هنرمند محجوب و باحیایی است و هیچگاه برای دریافت حمایت مالی به مدیران استان مراجعه نکرده است .

حال که قصد دارد رویدادی فراملی را رقم زند، حمایت های استانداری مازندران و اختصاص اندک اعتبار فرهنگی سفررئیس جمهور که می بایست خرج چنین فعالیت هایي شود،می تواند بر غنای نمایشگاه او بیفزاید تا به عنوان نماینده هنرمندان مازندرانی حضور پرباری درعرصه بین المللی داشته باشد.