جمعه 7 فروردين 1394-13:53

ربیع فلاح جلودار:

میز برای من جذابیت ندارد/جنگ شهرها باعث عقب ماندگی است

گزارش روز جمعه ستاد خدمات سفر استان/استاندار: مازندران متاسفانه به دلیل درگیری های سیاسی داخلی عقب مانده است/آمار تعویض استانداران در مازندران نسبت به استان های دیگر بسیار زیاد است/ در غرب استان از گرانی قیمت مرغ گلایه داشتند.


مازندنومه؛ سرویس محیط زیست و گردشگری، محمداسماعیل بخشی سورکی: پیش از ظهر امروز استاندار مازندران در نشست با رسانه های مستقر در ستاد اجرایی خدمات سفر اظهار داشت: موضوع زباله یکی از مشکلات اصلی ما در مازندران است.

وی با بیان اینکه باید هم فرهنگ سازی مناسب صورت پذیرد و هم اقدامات عملی در این زمینه انجام شود، افزود: تلاش می کنیم تا این مشکلات به حداقل کاهش یابد.

ربیع فلاح جلودار از دستور مستقیم خود به فرمانداران برای بررسی قیمت های اجناس در شهرستان خبر داد و گفت: این موضوع باید به سرعت بررسی شود تا در تمام استان شاهد ثبات قیمت باشیم.

وی با بیان اینکه سال 93 سال خوبی برای مازندران بوده است، افزود: بررسی های کارشناسی نشان می دهد به اندازه چهار سال برای مازندران بستر سازی شده است که در سال آینده طرح ها قابلیت اجرایی خواهند یافت.

استاندار مازندران از تامین اعتبار بخش قابل توجهی از مطالبات پیمانکاران خبر داد و گفت: اعتقاد داریم که در راستای توسعه استان باید بخش خصوصی تقویت شود.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در مازندران با اشاره به نقش حساس رسانه ها در توسعه استان افزود: نیازمند کمک، حمایت و پشتیبانی رسانه ها هستیم.

وی به ظرفیت های بی نظیر طبیعی مازندران هم اشاره کرد و گفت: این استان از این نظر بسیار منحصر به فرد است و باید تلاش کرد که این ظرفیت ها معرفی شود.

مقام عالی دولت تدبیر و امید به حضور بیش از پنج میلیون مسافر در استان اشاره کرد و گفت: باید بسترهای لازم برای خدمات رسانی به مردم فراهم شود و پس از آن بابت خدمات از مسافر عوارض دریافت کرد.

وی گفت: تمام تلاش خود را برای پایان دو بانده کردن جاده سوادکوه به کار خواهیم بست و پس از آن نیز در مسیرهای دیگر مواصلاتی پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد.

رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران به فرصت های سرمایه گذاری در دریا اشاره کرد و گفت: روستاهای استان نیز ظرفیت فوق العاده ای برای گردشگری است که باید با سامان دهی تورهای گردشگری مردم را با این فرهنگ بومی و محلی آشنا کرد.

وی به وجود بهترین آب گرم های معدنی و درمانی در استان اشاره کرد و افزود: باید با برنامه ریزی در این خصوص اقدام کرد تا فضای اشتغال برای جوانان فراهم شود.

جنگ شهرها باعث عقب ماندگی شده است

استاندار مازندران به جنگ شهرها و تقابل بین مدیران و جامعه در این خصوص اشاره کرد و ابراز داشت: به همین دلیل است که این عقب ماندگی ها را در استان شاهد هستیم و امیدواریم که مشکلات با تعامل حل شود.

فلاح جلودار به لزوم ایجاد همدلی و تعامل بین تمام مسئولان و مدیران تاکید کرد و گفت: علی رغم وجود مشکلات اعتباری چندین برابر سال های قبل بودجه به استان تزریق شده است.

وی ادامه داد: استان در بسیاری از زمینه ها آماده سرمایه گذاری است که البته تفاهم نامه های چند پروژه بزرگ هم مبادله شده است و امیدواریم امسال رقم این پروژه ها افزایش یابد.

استاندار مازندران ناامنی و ناپایداری در استان را به ضرر بخش خصوصی و روند توسعه استان دانست و گفت: هر حرکت نسنجیده ای باعث خروج سرمایه گذار از استان خواهد شد.

استاندار مازندران به نبود ثبات مدیریتی در مازندران اشاره کرد و گفت: دیگر جاذبه میز برای ما وجود ندارد و هیچ تعلق خاطری به این موضوع ندارم.

وی ادامه داد: مازندران متاسفانه به دلیل درگیری های سیاسی داخلی عقب مانده است و به همین دلیل دچار عقب ماندگی تاریخی شده است.

فلاح آمار تعویض استانداران در مازندران را نسبت به استان های دیگر بسیار زیاد دانست و گفت: با این روند امکان توسعه وجود نخواهد داشت و باید تلاش کرد که با همدلی و همکاری استان در مسیر پیشرفت پیش رود.

* فضای بانشاط در استان

علی نبیان-معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و قائم مقام ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران- نیز با تشکر از زحمات اهالی رسانه اظهار داشت: بیش از 1100 خبر بر روی خروجی سایت ها و خبرگزاری های رسمی استان و کشور رفته است.

وی با اشاره به افتتاح نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری در نوشهر و ساری اظهار داشت: حضور چشمگیر مردم قبل از افتتاح این نمایشگاه از نقاط برجسته بوده است.

وی از افتتاح نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان رامسر هم خبر داد و گفت: تلاش ما این است که بتوانیم فضای بانشاطی را در استان ایجاد کنیم.

* داستان پیچیده سورت

دلاوربزرگ نیا –مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران – نیز با بیان اینکه زمین چشمه باداب سورت از منابع طبیعی تحویل موقت گرفته شده است، افزود:داستان باداب سورت کمی پیچیده شده است اما درهفته جاری طی بازدید های کارشناسی این موضوع پیگیری خواهد شد.

وی گفت:74 هکتاری که از منابع طبیعی تحویل موقت گرفتیم فنس کشی خواهیم کرد تا امکانات اولیه برای مسافران ایجاد کنیم و امیدواریم در همین ماه فرودین زمینه اجرایی شدن آن فراهم شود. این مسئول گفت: بخشداری منطقه مذکور هم از مراجعه مسافران به این چشمه سورت خبر دادند که البته گلایه مسافران از عدم وجود امکانات هم گزارش شده است.

*گردشگری یک اولویت و راهبرد است

علی باقر نعمتی –مشاور عالی معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور- صبح جمعه در ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران با بیان اینکه سال 2014 شش هزار و دویست میلیارد دلار گردش در آمدی صنعت گردشگری بوده است، افزود: باید تلاش کرد تا از این سهم درآمدی در راستای توسعه کشور بهره برد.

وی با بیان اینکه تعداد گردشگران خارجی بنا به آمار سازمان جهانی گردشگری یک میلیارد و 134 میلیون نفر بوده است، افزود: از هر 11 شغل یک نفر در حوزه گردشگری است و این از اهمیت این صنعت در نظام اقتصادی دنیا نشان دارد.

این مسئول با بیان اینکه هر 9 گردشگری که وارد یک کشور می شود یک شغل در آن منطقه ایجاد می شود، گفت: در سال 2014 میزان گردشگر به یک میلیارد و 134 میلیون نفر رسیده است و چیزی که این صنعت را ممتازتر می کند این است که بهترین و بیشترین ارتباط را با توزیع ثروت و عدالت اجتماعی در جامعه دارد.

نعمتی ادامه داد: نقش گردشگری در شناخت فرهنگ ها، مناسبات و احساسات جامعه و اقوام بسیار ویژه است.

این مسئول با بیان اینکه این صنعت نقش مستقیمی با توسعه پایدار دارد، افزود: تخریب محیط زیست مهم ترین چالش جهانی است اما این صنعت ارتباط مستقیمی با حفظ محیط زیست دارد.

نعمتی موضوع گردشگری را یک اولویت و راهبرد دانست و گفت: این موضوع یک تاکتیک نیست و دولت تدبیر و امید هم در این راستا اهتمام جدی دارد.

وی ستاد هماهنگی خدمات سفر و ستاد اجرایی خدمات سفر را در راستای خدمت رسانی به مردم امری جدید عنوان کرد و گفت: پدیده جدید سفرهای نوروزی علت به وجود آمدن این ستاد است.

مشاورمعاون میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه دولت در سال گذشته این ستاد را تثبت کرده است افزود: ماموریت اصلی ستاد شناسایی مشکلات مربوط به سفر، ارائه راه حل و حل این مشکلات از طریق هماهنگی بین دستگاه های مختلف است.

وی با اشاره به انسجام بهتر ستادهای اجرایی خدمات سفر در استان های مختلف اظهار داشت: باید نگاه به گردشگری پیوسته و درازمدت باشد تا توسعه این صعنت در شهرستان ها از طریق برنامه ریزی و جلب مشارکت مردم محقق شود.

وی ادامه داد: بدون مشارکت مردم ارائه خدمات بهینه امکان پذیر نخواهد بود و باید تلاش کرد تا حضور مردم از طریق تشکل های غیردولتی در این زمینه فراهم شود.

نعمتی با اشاره به افزایش درآمد از این طریق و توسعه صنعت گردشگری ابراز داشت: در این صورت است که دیگر تعطیلات نوروزی با عنوان سونامی شناخته نمی شود بلکه تبدیل به فرصتی برای ایجاد عدالت اجتماعی خواهد شد.

* تا پنجم فرودین ماه 570 هزار نفر اقامت شب را در روستاها شاهد بودیم

علی نبیان-معاون هماهنگی امور عمرانی و قائم مقام ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران- نیز در این جلسه  اظهار داشت: تنها دیروز در راستای اطلاع رسانی بیش از 1100 مطلب بر روی خروجی خبرگزاری و رسانه های مجازی استان رفته است.

وی با اشاره به وضعیت آب و هوایی مازندران و نگرانی از این بابت که حضور مسافران کمرنگ باشد افزود: حضور مسافران نشان می دهد که مردم ایران مازندران را با تمام سرسبزی ها و بارندگی هایش دوست دارند.

قائم مقام ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران ابراز داشت: آمارها نشان از حضور پررنگ مردم دارد به گونه ای که تا دیروز 10.5 درصد تردد جاده ای در مازندران را شاهد بودیم.

وی ادامه داد: از 28 اسفند تا ششم فروردین ماه چهار میلیون و 883 هزار و 202 نفر اقامت شب را در مازندران داشتیم.

نبیان با بیان اینکه این ارقام بدون در نظر گرفتن ویلاهای شخصی استان است افزود: با لحاظ این آمار و ارقام قطعا تعداد مسافران بسیار بیشتر خواهد بود.

وی با اشاره به استقرار کمیته امور دهیاری ها برای اولین بار در ستاد اجرایی خدمات سفر اظهار داشت: تعداد زیادی از گردشگران ما در روستاها ساکن شدند و امسال این اتفاق شایسته رخ داد که بخش اعظمی از مسافران در روستاها ساکن بودند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استان مازندران گفت: تا پنجم فرودین ماه 570 هزار نفر اقامت شب را در روستاها شاهد بودیم.

وی همچنین به تورهای شهری و رایگان در بعضی شهرستان های استان اشاره کرد و گفت: این خدمات به صورت رایگان به مسافران داده می شود که اماکن مختلف فرهنگی ،تاریخی و زیارتی جزو برنامه های این تورها است.

وی با بیان اینکه با تلاش مسئولان راهدار و پلیس راه کاهش آمار تصادفات را در تعطیلات امسال شاهد هستیم، افزود: با حضور به موقع و فعال اعضای هلال احمر استان در مبادی ورودی استان نیز مشکلی نداریم.

نبیان به فعالیت 14 ساعته پلیس راه و راهداری برای بازگشایی محور هراز اشاره کرد و گفت: وظیفه خود می دانم که از این عزیزان تشکر کنم.

* در غرب استان از گرانی قیمت مرغ گلایه داشتند

ربیع فلاح جلودار-استاندار مازندران- صبح جمعه در ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران با بیان اینکه باید ارزیابی از هر کمیته انجام شود افزود: ارزش هر موضوعی به هماهنگی همه اعضای آن است و باید همه دستگاه ها هماهنگ با هم فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه گلایه های مسافران نیز باید مورد نظر قرار گیرد، گفت: باید دید مسافران چه نیازهایی دارند و همان موضوعات در جلسه های مشترک بین کمیته ها بحث شود.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در مازندران با اشاره به بررسی های دقیق و واقع بینانه به این موضوع اظهار داشت: در غرب استان از گرانی قیمت مرغ گلایه داشتند که باید بررسی شود که علت این امر چیست.

وی ادامه داد: ستاد باید همه مسایل استان را رصد کند تا خروجی سفرها ایجاد نشاط بیشتر در جامعه باشد.

فلاح جلودار به شعار سال نیز اشاره کرد و گفت: باید تلاش کنیم که میزان رضایتمندی جامعه افزایش یابد. وی با بیان اینکه آنالیز آمار و ارقام مربوط به میزان رضایتمندی مردم و همچنین نیازهای روزانه مردم باید مورد نظر قرار گیرد گفت: مشکلات باید احصا شود تا بتوان برای سال آینده این مشکلات را حل کرد.