دوشنبه 11 آبان 1394-20:36

تغییر چند فرماندار در مازندران/ ابهامات پابرجاست

تا انتخابات مجلس چند فرمانداری دستخوش تغییر می شوند، اما ابهام اصلی این جاست فرماندارهایی که می آیند، بر چه اساس  و قاعده ای به کار گرفته می شوند و آیا اصلا" برخی از آن ها به روحانی رای داده اند و اعتقادی به تفکر دولت دارند؟


مازندنومه، سرویس سیاسی: تغییرات مدیریتی به شیوه ربیع فلاح در سطح مدیران کل و فرمانداری ها در حال رخ دادن است. قرار بر این شده برخی فرماندارها تغییر کنند، یک فرماندار هم استعفا داده است.

پس از برکناری فیروز صادق -فرماندار اصلاح طلب کلاردشت- و انتصاب ایوب صالحی -شهردار سابق چالوس که به نماینده منطقه بسیار نزدیک است- به این سمت، چند اتفاق دیگر نیز در حوزه فرماندارها رخ داد: ابتدا استعفای رضا گنجی -فرماندار جویبار- و رفتن او به امداد خودرو و سپس حضور مهرداد ابراهیمی -فرماندار فریدونکنار- در سمت مدیرکل سیاسی وانتخابات استاندار مازندران. این وضعیت را اضافه کنید به برکناری قریب الوقوع فرمانداران احمدی نژادی نوشهر و بهشهر.

حالا چند پست در سطح فرماندار خالیست و استانداری می تواند از نیروهای منسوب به دولت و اصلاح طلبان استفاده کند که گویا چنین نخواهد شد.

 انتصاب سیف الله فرزانه -فرماندار سابق محمودآباد- به جای محمد علی قمی -فرماندار نوشهر- با نظر منفی وزارتخانه مسکوت ماند، ولی شنیده های ما حاکیست استانداری مازندران احتمالا" به دلیل قحط الرجال بودن(!) قصد دارد هر طور شده فرزانه را در شهرستانی دیگر فرماندار کند، از این رو او را  برای بهشهر معرفی کرده اند تا جای نورزاد را بگیرد.

  سیف الله فرزانه از نیروهای منسوب دولت گذشته و البته از نزدیکان احمد ناطق نوری است که حداقل نزد فعالان میراث فرهنگی و گردشگری استان چندان خوشنام نیست.

البته از فردی به نام سید خالق سجادی نیز به عنوان گزینه احتمالی فرمانداری بهشهر نام برده می شود. او معاون مدیرکل اقتصادی ‌استانداری گلستان است و بختش برای این سمت حتی بیشتر از فرزانه است.

در همین راستا استانداری مازندران به دلیل حمایت خاص سید سلمان سامانی -از مسئولان وزارت کشور و شخص مورد وثوق رحمانی فضلی- از ربیع فلاح، تلاش می کند هرطور شده گزینه مورد نظر او یعنی عبدالجواد توحیدی را جابه جا کند.

 سید سلمان سامانی متولد 1359 است که با مدرک دندان پزشکی در مقطعی توانست به شورای شهر فاروج راه پیدا کند. اما از آنجا که حرفه پزشکی او در شهرستان فاروج چندان موفقیت آمیز نبود، او ترجیح داد تا با استفاده از روابط خود، در دفتر علی لاریجانی کار کند. پس از آن هم به عنوان مسئول دفتر رحمانی فضلی در دیوان محاسبات مشغول به کار شد.

به نوشته سایت سلام نو «سامانی ترجیح می‌داد که در تهران بماند و با پیروزی قالیباف در انتخابات وارد دولت شود، اما پس از رسیدن رحمانی فضلی به وزارت کشور او به خواسته‌اش رسید و به وزارت کشور آمد. او حتی به حسن روحانی رای هم نداده‌ و با مشی دولت قرابت فکری ندارد.»

 سامانی رییس مرکز مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی وزارت کشور است که بر آن است توحیدی را که از نزدیکانش است، هرطور شده در مازندران فرماندار کند.

عبدالجواد توحیدی که قرار است بالاخره یک فرمانداری به او هبه شود، لیسانس ادبیات فارسی دارد و در دولت گذشته به دلیل هواداری از احمدی‌نژاد از آموزش و پرورش به وزارت کشور انتقال داده شد.

وی در دولت گذشته یکی از بخشداران شهرستان شیروان بود و اکنون به عنوان کارشناس در استانداری خراسان شمالی مشغول به فعالیت است 

او قرار بود به غرب استان برود و فرماندار کلاردشت شود که با مخالفت نماینده منطقه روبه رو شد، سپس او را نامزد فرمانداری بهشهر کردند که موافقت نشد و الان قصد دارند او را به سوادکوه بفرستند تا جایگزین رجبعلی وهابی شود.

وهابی هم به جویبار می رود تا جانشین گنجی شود که استعفا داده تا به امداد خودرو و خارج از مجموعه وزارت کشور برود. حمایت چند روز پیش هادی حسینی - نماینده جویبار  وسوادکوه در مجلس- از ربیع فلاح، در راستای همین تغییرات قابل ارزیابی است.

از سوی دیگر شنیده های ما حاکیست منصور کمالی که از اصلاح طلبان شاغل در وزارت کشور و اهل خراسان جنوبی است، گزینه اصلی فرمانداری نوشهر است که  با او رایزنی هایی هم شده است. او موافقت تهران و معاونت سیاسی وزارت کشور را با خود دارد.

فرماندار ساری نیز که چندی پیش تا آستانه برکناری پیش رفت، به ظاهر با برخی رایزنی ها برای بار چندم ماندنی شده است.

به زودی و تا انتخابات مجلس چند فرمانداری دستخوش تغییر می شوند، اما ابهام اصلی این جاست فرماندارهایی که می آیند، بر چه اساس  و قاعده ای به کار گرفته می شوند و آیا اصلا" برخی از آن ها به روحانی رای داده اند و اعتقادی به تفکر دولت دارند؟