تعداد بازدید: 202

توصیه به دیگران 1

دوشنبه 17 تير 1398-7:54

پژوهشگر ارشد دانشگاه کلمبیا در ساری بیان کرد:

گیلکی خواهر زبان مازندرانی است

دکتر حبیب برجیان: گیلکی خواهر زبان مازندرانی و نزدیکترین زبان از نظر دستوری به زبان مازندرانی است/ تمام کسانی که در حوزه زبانی کاسپی زندگی می‌کنند، از وضعیت ممتاز زبانی، تقویم مشترک و جشن‌های مشترک برخوردارند/ شهرهای ساری، بابل، آمل و نکا شهرهای یکدست از نظر زبانی در مازندران است،


 مازندنومه؛ سرویس فرهنگی و هنری، کلثوم فلاحی: دکتر حبیب برجیان در نشست مسائل پژوهشی در زبان تبری اظهار کرد: گیلکی خواهر زبان مازندرانی و نزدیکترین زبان از نظر دستوری به زبان مازندرانی است.

وی افزود: بر اساس نقشه‌ای که دونالد استیلو -زبان‌شناس- منتشر کرده، گستره زبان مازندرانی از رود چالوس تا گرگان است. البته در برخی مناطق علامت سوال‌هایی وجود دارد که حدود زبان مازندرانی تا کجاست.

نویسنده کتاب متون تبری، گفت: منطقه زبانی کاسپی، زبان‌های رایج در جنوب دریای مازندران است.

پژوهشگر ارشد دانشگاه کلمبیا تصریح کرد: تمام کسانی که در حوزه زبانی کاسپی زندگی می‌کنند، از وضعیت ممتاز زبانی، تقویم مشترک و جشن‌های مشترک برخوردارند.

برجیان ادامه داد: مطالعه زبان‌های کاسپی، زودتر از همه زبان‌های ایرانی در نیمه دوم قرن نوزدهم توسط روس‌ها شروع شد که نخستین دانشنامه ایرانی است.

وی خاطرنشان کرد: در قرن بیستم توجه به زبان مازندرانی کاهش یافت و تقریبا هیچ توجهی نشد چون بحث زبان‌های دیگر پیش آمد تا اینکه دونالد استیلو در این زمینه وارد شد.

این پژوهشگر اظهار کرد: برخی گویش‌های مازندرانی برای بقیه مفهوم نیست.

وی شهرهای ساری، بابل، آمل و نکا را شهرهای یکدست از نظر زبانی در مازندران و مازندران خاص نامید، چرا که بقیه شهرها دشت مازندران را شکل می‌دهد و این تفاوت‌ها در زبان، بیشتر در حروف اضافه است.

برجیان با تاکید بر اهمیت نکات دستور زبان، گفت: شهمیرزاد، قصران و ساوجبلاغ، طالقان و الموت و کلاردشت و تنکابن یا کاسپی مرکزی گونه‌های زبانی پیرامون مازندران است.

وی تصریح کرد:‌ زبان شهمیرزادی از نظر لغوی، لهجه و دستوری به زبان‌های سمنانی گرایش داشته و تاثیر لهجه‌ای سمنانی را پذیرفته است.

برجیان ادامه داد: در دسته‌بندی زبان‌های فارسی، زبان مازندرانی در ردیف زبان‌های شمال غرب است.

عضو هیئت ویراستاری دانشنامهٔ ایرانیکا خاطرنشان کرد: زبان منطقه طالقان و الموت، شبه تبری است.

وی با بیان اینکه تیرماه سیزده شو از ویژگی‌های مشترک گیلان و مازندران است، اظهار کرد: مردم طالقان و الموت هم از این جشن سخن می‌گفتند.

برجیان درباره الگوهای به دست آمده گفت: از نظر دستوری، کاسپی مرکزی ویژگی‌های منحصر به خود دارد، در خصوصیات واجشناسی، گذر تدریجی از مازندرانی به گیلکی و در واژگان، وضعیت دو قطبی یا همپوشی در کاسپی مرکزی است؛ ضمن اینکه الگوی شعاعی یا موجی هم موضوعی است که در کاسپی مرکزی باید بر روی آن پژوهش شود.

وی گفت: بین زبان‌های ایرانی فقط فارسی است که املا دارد و سابقه آن به ۱۲۰۰ سال می‌رسد.


 • شنبه 22 تير 1398-10:29

  ایشان در مورد گویش شهمیرزادی هم نظریه عجیبی دارد . میفرمایند گویش شهمیرزادی از لحاظ دستوری و واژگان بیشتر از زبان های سمنانی تاثیر پذیرفته است . این درحالیست که نه منابع زبان شناسی و نه گویشوران سمنانی و نه گویشوران شهمیرزادی هرگز چنین موضوعی را نمیتوانند بپذیرند چون این مطلب که شهمیرزادی گویشی از زبان مازندرانی است هم منبع زبان شناسی دارد و هم مردم شهمیرزاد واقعیتی زنده هستند و هم تاریخ شهمیزاد در حدود ثغور مازندران بوده است ، مثلا در جلد دوم صفحه 490 از کتاب راهنمای زبان های ایرانی که به ویراستاری رودیگر اشمیت بوده (مترجم حسن رضایی باغ بیدی انتشارات ققنوس) و با همکاری گسترده چندین زبان شناس برجسته تحریر شده آمده است : گویش های مازندرانی در بین رشته کوه های البرز و کرانه های جنوب شرقی دریای خزر مورد استفاده قرار میگیرند : ساری ، بابل ، آمل ، تنکابن ، شاهی ، چالوس ، همچنین در چندین روستای رشته کوه های البرز مانند ولاترو در شمال تهران و شهمیرزاد در سی کیلومتری شمال سمنان ، گویش مازندرانی یکی از معدود گویش هایی است که از سنت ادبی کهن برخوردار است (طبری ، گرگانی،دیوان امیر پازواری)
  این منبع زبان شناسی درباره گویش شهمیزاد هست حال اگر سرچ کنید درباره تجمع اعضای شورای شهر شهمیرزاد و مردم شهمیرزاد در مقابل استانداری مازندران که درخواست الحاق مجدد به مازندران را داشتند (چون شهمیزاد تا دهه 40 بخشی از مازندران بوده ) ، یکی از موضوعاتی که شهمیرزادی قید کرده بودند ، همین نزدیکی زبان و فرهنگ مردم شهمیرزاد با مازندران بوده و اینکه مازندران استان و سرزمین مادری شان است . لینک خبر موحود هست . شهمیرزاد همیشه بخشی از حکومت طبرستان و مازندران بوده و دلیلی برای تاثیر پذیری از گویش سمنان در شهمیزاد وجود نداشته است . حتی اگر به سایت های استانداری سمنان رجوع کنید بر مازندرانی بودن زبان شهمیزاد تاکید شده است . این اظهار نظر آقای برجیان بی منبع و غیر علمی است .

  • جمعه 21 تير 1398-19:49


   فقط یک مطلبی درباره این پست . درباده حبیب برجیان قبلا شنیده بودم ولی بنظرم اظهار نظر هاش در باب محدوده زبان تبری چندان درست نیست . اینکه گیلکی و تبری همریشه هستند تقریبا بر کسی پوشیده نیست و کشف جدید نیست .

   ایشون میگه دونالد استیلو در نقشه ای گستره زبان تبری رو از رود چالوس تا گرگان ترسیم کرده درحالیکه از استیلو معتبر تر داریم کتاب راهنمای زبان های ایرانی که چندین و چند زبان شناس برجسته و معتبر خارجی در نگارشش دست داشتند و ویراستارش رودیگر اشمیت بوده و طبق اون کتاب حد غربی زبان تبری از تنکابن هست .

   دقیق ترش در کتاب پنج جلدی واژه نامه بزرگ تبری هست که حد غربی زبان تبری از دو هزار و سه هزار و نشتارود و آب شیرود در تنکابن آغاز میشه . در مورد حد شرقی هم مگه میشه علی آباد کتول و موسیقی کتولی رو از زبان مازندرانی حذف کرد ؟ چطور ممکنه فقط تا گرگان بشه حد شرقی ؟ ضمنا آقای برجیان زبان شهمیرزاد رو بیشتر تحت تاثیر دستور زبان و لغات سمنانی میدونه که این کاملا اشتباه هست و واژه نامه شهمیرزادی و حتی ویس و صوت از کانال های شهمیرزادی در تلگرام هست و منابع زبان شناسی معتبر تر هم اشاره به این دارند که زبان شهمیرزاد گویشی از زبان تبری هست .

   اظهار نظر آقای برجیان درباره زبان قصران هم اشتباه هست و طبق منابع از کتاب گیتی دیهیم و قصران کوهسران اثر دکتر حسین کریمان و ایرانیکا زبان های منطقه قصران در مناطقی بطور خاص مازندرانی هست و در بخش هایی زبان مازندرانی غلبه داره بر گویش تاتی .

   گویش های الموت و طالقان در عین نزدیکی طبق هیچ منبعی آنچنان نزدیکی با زبان تبری ندارند که بخوان در این بررسی گنجانده بشن گویش کلاردشت بنابر کتاب واژه نامه بزرگ تبری عینا قید شده که در حوزه زبان تبری هست و نباید گونه ای مجزا قلمداد بشه . کلا اظهار نظرات آقای برجیان جالب نبوده و میشه با منابع معتبر تر به چالش کشیده بشه

   • حرف بی حرفی !پاسخ به این دیدگاه 8 1
    دوشنبه 17 تير 1398-12:59

    گیلکی با مازندرانی خواهرند !! آقای محترم چرا یکی نباشند ؟ مگر هر دو موسوم به گیلکی نیستند ؟ اصطلاحات خود ساخته و نو ظهور مثل خواهر و برادر را آن هم در زبانشناسی ، برای چه می خواهید ؟
    نویسنده کتاب متون تبری، (آقای برجیان ) گفت: منطقه زبانی کاسپی، زبان‌های رایج در جنوب دریای مازندران است ! سوال اینست ، زبان کاسپی کدام است ؟ کدام شباهت گرامری بین زبان مازندرانی و زبان مفروض شما یعنی کاسپی هست ؟ آیا مطمئن هستید که مردم مازندرانی از مردمان کاسپی به جا مانده اند ؟

    اصطلاح آن زبانشناس آمریکایی که در یک دسته بندی برای زبان های ایرانی ، مازندرانی را در جمع زبان های شمال غربی ایران می بیند تا کی و تا کجا باید مقلدانه تکرار و تکرار شود .


    ©2013 APG.ir