تعداد بازدید: 4912

توصیه به دیگران 4

پنجشنبه 29 اسفند 1392-3:4

هنرمندان ناشناخته مازندرانی

تویی که نمی شناسمت

تاکنون نمی دانستم این بازیگر مازندرانی است و اهل فلان شهر. چقدر جالب!


مازندنومه؛ سرویس اجتماعی، احسان شریعت، کارشناس ارشد جامعه شناسی و مدرس دانشگاه: هنرمندان هر قوم و ملتی انعکاس دهندگان اصیل ترین و عمیق ترین عناصر سازنده ی هر فرهنگ و هویتی هستند، اما این انعکاس در خلاء صورت نمی پذیرد.

 هنر همواره باید با یک واسطه بازنمایی شود. واسطه ها یا در معنای امروزین رسانه ها نقش بسیار مهمی در عرضه و معرفی هنر هنرمندان در جامعه ایفا می کنند.

 شاید در گذشته نقش رسانه ها در بازنمایی هنر به جامعه کمتر بوده است. اما امروزه با شرایطی جدیدی که در جوامع وجود دارد نقش رسانه ها در این امر بسیار مهم تلقی می شود.

 در جوامع کنونی رسانه ها بیش از هر چیز در دادن اطلاعات و آگاهی های مورد نیاز نقش دارند. زندگی در جامعه ی امروز به دلایل مختلف به گونه ای است که افراد نمی توانند خود به طور مستقیم از حیات اجتماعی آگاهی مستقیم و بی واسطه پیدا کنند. یکی از این دلایل، بزرگی بیش از حد جوامع امروزین است. به همین دلیل رسانه ها نقش واسطه در ارائه اتفاقات و جریان های اجتماعی به افراد را بر عهده دارند.

استان مازندران به عنوان یکی از مهم ترین مناطق فرهنگی کشور دارای پیشینه فرهنگی بسیار پرباری است، ولیکن ذخیره فرهنگی مردم این استان باید از طریق رسانه های گوناگون منعکس شود.

 در حال حاضر روزنامه ها، مجلات، سایت ها، شبکه استانی صدا و سیما و رسانه های دیگر، در این زمینه فعالیت می کنند.

برای مثال اگر مردم استان گاه به ویژه نامه استان مازندران روزنامه همشهری و یا سایت معتبر مازندنومه نگاهی افکنند،اغلب با گزارش هایی از بازنمایی هنر مازندران و معرفی هنرمندان مازندرانی روبرو می شوند. اما فراتر از تمامی این رسانه ها، صدا و سیمای مرکز مازندران (شبکه تبرستان) که حتی نام خود را نیز مدیون همین اصالت فرهنگی مازندران است، اصلی ترین متولی این امر به حساب می آید.

به طور بالقوه برنامه سازی های مختلف در این رسانه می تواند منعکس کننده آداب و رسوم و اندوخته های فرهنگی مازندران باشد.

بخش مهمی از این اندوخته های ناب فرهنگی هنرمندان مختلفی اند که در شاخه های مختلف فعالیت می کنند. از شاعر و نقاش گرفته تا نوازندگان و آهنگسازان و خوانندگان موسیقی محلی مازندرانی. در این زمینه می توان همگی هنرمندان مازندرانی را که از این دیار سبز به مازندران و ایران معرفی شده اند را در دو دسته جای داد:

دسته اول) هنرمندانی که به طور ویژه بیشتر در چارچوب فرهنگ مازندرانی کار می کنند. برای مثال شاعری که فقط با زبان مازندرانی شعر می سراید. و یا عکاسی که از طبیعت مازندران عکس گرفته و آثار هنری شگرفی را خلق می کند.

دسته دوم) هنرمندانی که فعالیت شان در عرصه هنر فعالیت عام و وطنی است. آن ها از سطح استان و فرهنگ مازندرانی فراتر رفته و در زمینه کلی جامعه فعالیت می کنند. برای مثال شاعری مازندرانی که اصالتش به مازندران باز می گردد اما به زبان فارسی شعر می سراید. و یا بازیگر تلویزیون و سینما که اصالتاً مازندرانی است اما در پایتخت فعالیت کرده و کار هنری می کند. این دسته دومی ها اغلب در خارج از استان ساکن می باشند. ولیکن زادگاه و خاستگاه شان مازندران است. البته عده ی کمتری نیز در استان مازندران زندگی می کنند.

در مجموع می توان گفت هنرمندان مازندرانی بسیاری وجود دارند که به طور بسیار دردناکی از چشم های مردمان مازندران پنهان مانده اند.

 در پایتخت، هنرمندان بسیاری وجود دارند که مازندرانی بوده و به مازندرانی بودن خویش افتخار می کنند. از نقاش و مجسمه ساز و نگارگر گرفته تا شاعر و موسیقی دان و نویسنده و بازیگر و کارگردان. گاه در روزنامه ها (روزنامه های محلی و ویژه نامه های استانی) و سایت های داخلی استان با اسامی و عکس این افراد مواجه شده و متعجب می شویم.

نخستین جمله ای که در این لحظه به ذهن مان خطور می کند این است: «تاکنون نمی دانستم این بازیگر مازندرانی است و اهل فلان شهر. چقدر جالب !».

این به دلیل آن است که شبکه استانی در انعکاس هنر و معرفی هنرمندان و مشاهیر مازندرانی ضعیف عمل می کند.

 خیل عظیمی از این هنرمندان وجود دارند که افتخار این استانند. اما مردم مازندران نه آن ها را می شناسند و نه هنرشان را.

مردم بیش از روزنامه و مجله و غیره با تلویزیون خو گرفته اند. تلویزیون اصلی ترین رسانه ی حال حاضر مردم است.

 شاید به جرأت بتوان گفت تمامی مردم مازندران اصلی ترین نماینده و بازگوکننده فرهنگ بومی مازندران را شبکه تبرستان قلمداد می کنند. به همین دلیل وظیفه این رسانه در قبال شناسایی هنر مازندرانی و معرفی هنرمندان این خطه بسیار سنگین است.

به نظر می رسد دست اندرکاران و برنامه سازان شبکه استانی می بایست دست به کار شده و در اقدامی هماهنگ و برنامه ریزی شده به ساخت برنامه هایی بپردازند که در آن هنرمندان مازندرانی به طور شایسته ای به مردم استان معرفی شوند. در این راه می بایست از خرد جمعی و مشاوره بزرگان هنر و ادب استان بهره گرفته شود.


 • پنجشنبه 14 فروردين 1393-23:41

  به دلیل اینکه در استان ما مبلغ فرهنگی قدرتمند و توانایی که بتواند فرهنگ اصیل و غنی مازندران را با فرهنگ های دیگر پیوند دهد وجود ندارد یا به شکل ضعیف وجود دارد که بتواند از طریق رسانه جمعی نشر و گسترش دهد.

  • شنبه 9 فروردين 1393-11:16

   شبکه ساری(نه تبرستان) واسه پخش بازی های تیم ها و باشگاه های غیر ساروی ، از باشگاه ها حق پخش میخوانن تازه بعد از گرفتن حق پخش ، اگه با برنامه هاشون تداخل داشته باشه، دیگه مسابه رو نشون نمیدن! مثل نساجی ، خونه به خونه، کاله و ... . ولی واسه پخش برنامه ی تیم ها ساروی ، کاملا رایگان انجام میدن که هیچ! حتی برنامه هایی که تداخل داره رو هم حذف میکنن!

   هر کس مثل من برنامه های مسابقات تیم های مازندرانی رویک هفته دنبال کنه کاملا به صحت حرفم پی میبره!

   • سه شنبه 5 فروردين 1393-20:24

    تذکر به جایی بود به اهالی صدا وسیما ولی باید در نظر گرفت زیر ساخت های لازم تا چه حد در استان موجوده

    • سه شنبه 5 فروردين 1393-13:5

     با تشکر از نویسنده... بخاطر تذکر به مسولین صدا وسیما . انشااله در سال عزم فرهنگی مسولین رده بالای صدا و سیمای مازندران به خودشون بیان و بجای پخش برنامه های شبکه های دیگه و پر کردن تایم برنامه ها با برنامه های بی کیفیت تولید چنین برنامه هایی که نیاز امروز جامعه مازندران است را فراموش نکنند.. البته در مورد صدا سیمای مازندران حرف زیاد است ولی اینجا جایش نیست.بهرحال......

     • همت امیریپاسخ به این دیدگاه 4 0
      دوشنبه 4 فروردين 1393-15:8

      با سلام
      بسیار ممنون از نویسنده محترم.
      موضوع جالبی بود.

      • مهرداد یوسفیپاسخ به این دیدگاه 4 0
       جمعه 1 فروردين 1393-23:56

       نه تنها هنرمندان که شناساندن ورزشکاران، نویسندگان ، سیاستمداران و هر چهره شناخته شده افتخار آفرین مازندرانی به مردم استان می تواند برای آنان غرور انگیز بوده و این خود باوری را به آنان بدهد که اگر آنان توانستند پس ما هم می توانیم. این همان نقش قهرمانان و الگو پذیری مردم به ویژه جوانان از ایشان است واقعیتی که گاهی دولت ها برای فرایند ملت سازی به اسطوره پروری و قاپیدن شخصیت های علمی و ادبی دیگر سرزمین ها روی می آورند تا به ملت خود بگویند که ما از تبار این شخصیت های برجسته هستیم و امروز شما نیز می توانید همانند آنان باشید.یا در همین استان ما هر نوجوان مازندرانی با این پیش زمینه ذهنی پا به تشک کشتی می گذارد که پیش از وی مازندرانی های بزرگی همچون عسکری محمدیان،امامعلی حبیبی ، موحد و ... در این عرصه درخشیده اند کسانی که همزبان و همنژاد وی هستند و گاهی برخی از آن ها را در خیابان می بیند او برتری سنتی مازندرانی ها در کشتی را از دیگر ایرانی ها در رسانه های فراگیر شنیده و به خود بالیده است پس خود را در ورزش کشتی یک قهرمان بالقوه می داند حسی که نوجوان کشتی گیر بوشهری از آن بی بهره است و همین احتمال موفقیت کشتی گیر مازندرانی را افزایش می دهد

       • جمعه 1 فروردين 1393-13:20

        با تشکر از احسان شریعت
        هنرمندان مازندرانی با استعداد ترین هنرمندان ایر ان زمینند که متاسفانه اکثر آنها ناشناخته اند.


        ©2013 APG.ir