تعداد بازدید: 7343

توصیه به دیگران 6

سه شنبه 9 تير 1394-13:5

کلیک همدلی و نوعدوستی شما

قندی که در دل امیرحسین آب می‌شود

گزارش دوم مازندنومه از خانواده بی بضاعتی که با انبوه مشکلات دست و پنجه نرم می کنند+ عکس های تازه+ گزارشی از میزان کمک های نقدی وغیرنقدی شما(کلیک کنید)


مازندنومه؛ سرویس مهرورزان، سردبیر+ کلثوم فلاحی: اینجا گوشه‌ای در نزدیکی مرکز شهر ساری، خانه استیجاری است که امیرحسین و خانواده‌اش در آن ساکن هستند. اگر مخاطب ما هستید حتما در چند روز اخیر، داستان امیرحسین و پدرش -محمد حاجی کتریمی- را خوانده و متاثر شده‌اید، پسربچه‌ای معلول با پدر و مادری بیمار، گرفتار قهر زمانه.

درختان سبز با درختچه گلی که سر به فلک کشیده، چشم‌انداز خانه‌ امیرحسین است. سبزی درختان، چشم‌نوازی می‌کند اما این درختان، خانواده‌ای بسیار محروم و نیازمند را دربر گرفته‌اند.

اگر از کنار خانه امیرحسین رد شوی و ندانی که چه کسانی و با چه مشکلاتی در آن زندگی می‌کنند هرگز تصور نمی‌کنی که محرومیت در این خانه موج می‌زند، مانند محرومیت‌های مازندران که در سایه سرسبزی‌هایش گم شده، محرومیت امیرحسین و پدر و مادر و مادربزرگش هم در این خانه سرسبز، نادیده مانده است.

وارد خانه که می‌شویم امیرحسین با مادربزرگ، در سکوی خانه نشسته‌اند. او مهمان‌ها را دوست دارد و از دیدن ما خوشحال می‌شود. فلج است و نمی تواند راه برود. روی زانوان خود حرکت می‌کند و به درون اتاق می‌رود. حرکت بر روی زانوان و سینه پا، باعث شده تا این قسمت از بدن او، زخم شود.

این کودک بیمار 13 سال دارد. لاغر و استخوانی است و کوچک تر به نظر می رسد. با زبان اشاره، با ما ارتباط برقرار می‌کند و با تمام مشکلاتی که دارد اما جلوی دوربین، لبخند می‌زند و عکس می‌گیرد. او برای عکس گرفتن، می‌خندد و مادربزرگ را بغل می‌کند.

امیرحسین مهربان، جز شیر، بیسکوییت، چای و سوپ چیز دیگری نمی‌تواند بخورد.

شیشه شیری دارد که در آن چای می‌خورد و قند در دلش آب می‌شود اما به دلیل نوشیدن زیاد مایعات، در هفته گاهی تا سه بسته پوشک استفاده می‌کند که بار مالی سنگینی بر دوش خانواده است.

پدر خانواده به دلیل بیماری اعصاب و روان روزانه تا 11قرص مصرف می‌کند و در 18 ماه اخیر حدود هشت میلیون تومان هزینه درمان این خانواده شده. همسرش نیز ناراحتی قلبی دارد و البته به دلیل تهی دستی از پیگیری بیماری و خریدن قرص‌های خود، خودداری کرده و همسر و فرزند معلولش را در اولویت تهیه دارو قرار داده است.

خانه استیجاری این ها قدیمی است و چند روز پیش ماری تا نزدیکی ایوان خانه آمده بود و مادر دل نگران کودکش که نکند مار... همین هم البته توسط صاحبخانه‌ای مهربان، سه سالیست به این خانواده اجاره داده شده و صاحبخانه در طول این مدت، کرایه خانه را افزایش نداده است.

این خانواده درآمدی ندارند و از محل دریافت یارانه، کرایه خانه را تامین می‌کنند. تمام درآمدشان همین یارانه است که به صاحبخانه می دهند و دیگر پولی برای بیماری کمردرد و اعصاب پدر و فلج و تشنج پسر و ناراحتی قلبی مادر ندارند.

هزینه معاش و درمان شان گاه و بیگاه از مردم نوعدوست و گاه با قرض و وجه دستی پیش می رود که بعدا" در ادای قرض شان نیز می مانند. حتی پیش آمده طلبکاری برای دریافت قرض خود سروصدا راه انداخته و از دیوارشان بالا رفته است!

این خانه از آن جهت که در نزدیکی درمانگاه قرار دارد برای خانواده امیرحسین بسیار خوب است اما پدر نگران روزی است که صاحبخانه عذر آنها را بخواهد و برای نوزدهمین بار مجبور به اسباب‌کشی شوند.

امیرحسین غرق در دنیای کودکانه خود و خانواده غرق در مشکلات است و با بزرگ شدن امیرحسین، بحران هم بیشتر می‌شود. پدر می گفت یک راه بینی او هم مادرزادی بسته است و سخت نفس می کشد. سرما که بخورد دچار تشنج می شود. گاه حتی آب در گلویش گیر می کند. او نیاز به عمل جراحی دارد، جدا از هزینه جراحی، امکان بیهوش کردن کودک میسر نیست و شاید بعد از بیهوشی احیا نشود. بنابراین از خیر عمل بینی امیرحسین گذشته اند.

گزارش ما از این خانواده جمعه گذشته پخش شد، علاوه بر کمک های مردم، بهزیستی مازندران روز یک شنبه 500 هزار تومان وجه نقد و ویلچری برای امیرحسین به خانه شان برد.

حالا دلخوشی این روزهای امیرحسین، همین ویلچری است که بهزیستی به آنها داده و او با سوییچی در دست، سوار بر آن می‌شود و با اشاره به ما می‌گوید که ویلچر، ماشین اش است.

چندی قبل یک گروه خیر به خانواده امیرحسین مراجعه و اعلام آمادگی کردند اگر تکه زمینی داشته باشند برای آنها اتاقکی خواهند ساخت. زمین، کوچکش حتی پیدا نشد.

محمد حاجی کتریمی -پدر خانواده-از نوجوانی به بیماری اعصاب و روان مبتلا شده. می گفت: زمانی که علایم بیماری مشخص می شود همسرم را صدا می زنم، زنجیر زیر تختم را می دهم و او مرا به تخت می بندد تا مبادا بلایی سر خودم یا دیگران بیاورم.

کمردردی مزمن هم دارد. قبلا" آیفون همسایه ها را تعمیر می کرد و کمی درآمد داشت، ولی اکنون قادر نیست کار کند. حتی به پیشنهاد متولیان مسجدی که نزدیک منزل شان است خواست یک ماه رمضان در مسجد فعالیت کند تا آخر کار دستمزدی اندک بگیرد. می گفت سه روز که رفتم دیگر نتوانستم ادامه بدهم.

این خانواده در کنار انبوه مسایلی که دارند و زنده اند و زندگی نمی کنند، از مادربزرگ تنهای شان هم نگهداری می کنند. هیچ کدام از اعضای خانواده بیمه هم نیستند و کل هزینه های سنگین بیماری را مجبورند آزاد پرداخت کنند.

* آن چه شما انجام دادید

پس از انتشار گزارش نخست ما و بازتاب آن توسط برخی همکاران رسانه ای تا عصر روز دوشنبه این کمک ها از سوی مخاطبان ما و مردم نوعدوست استان و کشور رسید:

- کمک نقدی: 3 میلیون و 350 هزار تومان(تا این لحظه)

-  کمک های غیرنقدی در قالب اقلام خوراکی، خواربار، میوه، برنج و مانند آن: حدود 300 هزارتومان

-ویلچر، بن کارت 50 هزار تومانی و 500 هزار تومان وجه نقد از سوی بهزیستی مازندران

* درخواست های ما از شما

--  تهیه قطعه زمینی کوچک حتی به متراژ زیر 100 متر در مرکز استان، یا یکی از روستاهای نزدیک شهر ساری به دلیل نزدیک بودن با مرکز درمانی(امیرحسین گاه و بیگاه شب و نصفه شب دچار حمله و تشنج می شود و نیاز است این قطعه زمین اهدایی نزدیک شهر باشد. انجمنی خیریه وعده داده است در صورت تهیه زمین، برای شان اتاقکی با یک آشپزخانه کوچک بسازند. )

- پرداخت ثابت اجاره خانه که فعلا" ماهانه 200 هزارتومان است با این اقدام، حداقل پول یارانه که خرج اجاره خانه می شود، برای این خانواده باقی می ماند تا به زخم شان بزنند.

-واریز فطریه امسال خود و اطرافیان تان به حساب این خانواده

گفتنی است ما از طریق سازمان های متولی، پیگیر بیمه درمانی این خانواده شده ایم. دوستی نیز اطلاع داد می تواند به طور ثابت و برای همیشه ماهانه 100 هزار تومان به حساب شان واریز کند.

این روزها در ماه مهمانی خدا که لب از غذا بسته می‌شود، به یاد داشته باشیم خانواده‌هایی در همسایگی ما زندگی می‌کنند که نیازمند میزبان هستند.

خانواده امیرحسین باید میزبان دل‌هایی آسمانی شوند تا اندکی از مشکلات آنها کاهش یابد. با سنت حسنه افطاری دادن موافقیم، لیکن می‌توانیم برخی هزینه این افطاری‌ها را خرج خانواده تنگ دست اما مقاوم و صبور محمد حاجی کتریمی کنیم.

امیرحسین کوچک و بیمار منتظر یاری بیشتر هموطنان نوعدوست و نیکوکارش هست. چراغ خانه شان را روشن نگه داریم و این روزها مهمان خوبی برای خدا باشیم.

شماره حساب برای کارت به کارت کردن :

6273532130225541

شماره حساب جاری:

4766586452

بانک تجارت به نام محمد حاجی کتریمی

شماره تلفن برای پیگیری:

09114712831(پدر امیرحسین، محمد حاجی کتریمی)

09118654307(مادر امیرحسین)

*مطلب مرتبط:

...به روی ناامیدی در بسته باز کردن


 • دوشنبه 18 مرداد 1395-13:14

  شماره حساب جدید این خانواده برای اهدای کمک:

  6037991805901653

  بانک ملی.محمد حاجی کتریمی

  • جمعه 19 تير 1394-9:1

   به فضل خدای سبحان اگر توفیق داشته باشم شخصا به اتفاق دوستم به منزل ایشان خواهیم رفت و انجام وظیفه خواهیم کرد بنده از جمله افرادی هستم که به صندوق کمیته امداد پول نمی ریزم اگر توان مالی پیدا کردم به شخص نیازمند مستقیم می دهم و انشالله در اسرع وقت به منزلش خواهم رفت و

   • يکشنبه 14 تير 1394-0:4

    اگر این موضوع رو با جمعیت دانشجویی امام علی ع در میون بزارین شاید بتونن کمک بزرگی بکنن،

    • شنبه 13 تير 1394-13:2

     جشن زیبای واقعی زندگی در این فرایندها نمود اخلاقی و انسانی دارد عده ای بی نام و شهرت درپی حل مشکل انسان و همنوعی بر می ایند جشنی بدون ساختار رئیس و مرئوسی ،بی نام وشهرت،بی آنکه کسی با همت مردم خود را لوکوموتیو قطار ی خوانده شود و ناجی فرهنگ سرزمینی که از این نوع مشکل کم ندارد!عنوان شود براستی دوستان عزیز !برای زندگی برای زیستن متعالی باید نقطه اغاز را بیاد آوریم:
     یک گهر بودیم همچون آفتاب

     بی گره بودیم و صافی همچو آب

     چون بصورت آمد آن نور سره

     شد عدد چون سایه‌های کنگره

     گنگره ویران کنید از منجنیق

     تا رود فرق از میان این فریق
     آغاز آفرینشی که همه از آفتاب برامدیم و با "من"های خویش یر زمین سایه جدایی افکندیم !کاش از این همه فراق سوی اصل و سوی آغاز برمی گشتیم! بازگشتی به حویشتن انسانی و فطری خویش!
     کاش همه التفات می داشتیم که هر نگاهی به زندگی چه در قالب جشن باشد چه تسلا باید دو بال آنرا بگشاییم :یکی "تامین اجتماعی "برای آنکه کسی در راه نماند و دیگری "توسعه "تا درماندگی جایی برای رشد نیابد!در سال 1383با این دو هدف جشنی در برپا کردیم اما همان سایه ، مانع از آن شد تا بتوانیم حداقل پیام خویش را برسانیم بطوریکه اندیشه گران فقط در طبل گران خلاصه شد و به جشنهای صوری و فانتزی و سطحی تکثیز یافت.باز امید است سایت وزین مازندنومه بر اساس فرهنگ به مثابه اخلاق همت بیشتری گمارد تا این چنین سیال و روان انسان و دردش را هم آغوش پاکی و روانی و گذشت جویباران کند!

     • فیس بوک مازندنومه-11پاسخ به این دیدگاه 2 0
      جمعه 12 تير 1394-23:44

      شكرانه‌ي بازوي توانا - بگرفتن دست ناتوان است.

      • فیس بوک مازندنومه10پاسخ به این دیدگاه 1 0
       جمعه 12 تير 1394-23:44

       خدایا اجرشان بده امید وارم ما را در این لحظه دعا کنید چون خدا به شما نگاه می کند

       • فیس بوک مازندنومه-9پاسخ به این دیدگاه 1 0
        جمعه 12 تير 1394-23:44

        خدا حفظتون کنه
        فرزندانتون سالم باشند
        یه دعا از ته دل برای عزیزانی که علی صادقی عزیز رو حمایت کردند.
        پروردگارا
        به خواب عزیزانم
        ارامش
        به بیداریشان
        اسایش،
        به زندگیشان
        عافیت،
        به عشقشان
        ثبات،
        به مهرشان
        وفا
        به عمرشان
        عزت،
        به رزقشان
        برکت،
        و به وجودشان
        صحت
        عطا بفرما

        • جمعه 12 تير 1394-13:2

         با سلام . در وهله اول باید از اقدام دلسوزانه مازند نومه تقدیر کرد . جامعه انسانی نیازمند این گونه روابط است . دست چین کردن یک مورد و انداختن شور نوع دوستی در میان مردم یکی از فایده مندی های رسانه است . اما اگر مازند نومه تمام وقتش را و تمام توانش را و تمام فضایش را صرف چنین موضوعی بکند کم می آورد . دلیلش فزونی این نارسایی هاست . سیر صعودی این بدبختی هاست . چه ساختار اجتماعی را نساخته ایم که این درد ها خودش را نشان می دهند ؟ جامعه ساختار درست و دلسوزانه می خواهد که باید از مسیر مسئولین ایجاد بشود . جامعه ای که با برکت همدلی و نظر خداوندی بالای صد میلیارد دلار ش خارج از کشور بلوکه شده ، صد ها میلیارد دلارش توسط کور دلان دزدیده شده ، جامعه ای که با یک شگرد سیاسی 13 تن طلای بلوکه شده وارد سیستم پولی کشور شده و .... آیا باید امثال امیر حسین ها با صنار سی شاهی من و شما قند توی دلشان آب شود ؟ مازند نومه ها باید اعتقادشان بر این باشد که بروند دنبال نقطه های کور ساختاری جامعه بگردند که چرا این خانواده و هزاران خانواده دیگر که صد برابر بد تر از اینند ، این چنینند ؟

         • پنجشنبه 11 تير 1394-17:52

          درود آقای صادقی

          • امیرعلی رزاقیپاسخ به این دیدگاه
           پنجشنبه 11 تير 1394-1:3

           سپاس از اقای صادقی و همچنین خانم فلاحی
           به امید اتفاق های خوب برای امیر حسین

           • فیس بوک مازندنومه-8پاسخ به این دیدگاه
            چهارشنبه 10 تير 1394-11:10

            على آقا زنده باشى

            • فیس بوک مازندنومه7پاسخ به این دیدگاه
             چهارشنبه 10 تير 1394-11:9

             درود بر شما

             • فیس بوک مازندنومه-6پاسخ به این دیدگاه
              چهارشنبه 10 تير 1394-11:8

              درود ... خدا به شما و تمامی همراهانتان و کسانی که دستان را گرفته اند خیر و تندرستی و شادکامی عنایت کناد

              • فیس بوک مازندنومه-5پاسخ به این دیدگاه
               چهارشنبه 10 تير 1394-11:8

               ایولا.....مثل شماکم پیدامیشه

               • چهارشنبه 10 تير 1394-10:13

                با سلام وتشکر از جناب آقای صادقی بزرگوار .دو سال قبل هم با پیگیری ایشون کمک قابل توجهی برای دانش آموز معلول دیگر جمع شده بود.فقط ی سوال کودک معلول باشد و بهزیستی بعد از نشر پیام از طرق سایت کمک نماید؟آآآآ

                • زمانی درمزاری، تهرانپاسخ به این دیدگاه 7 0
                 سه شنبه 9 تير 1394-20:22

                 درود مازندنومه و جناب صادقی . آفرین بر شرف انسانی و رسالت رسانه ای شما...گرچه، شنیدن اخبار و گزارشاتی این چنینی نسبت به یک خانواده آبرومند ایرانی در کشور اسلامی ایران قویا جای تاسف و تاثر دارد ، اما هنوز شرافت، انسانیت و اخلاق در این جامعه نمرده است و ارزشهای اخلاقی و انسانی از نگاه مردم رخت برنبسته است...

                 • فیس بوک مازندنومه-4پاسخ به این دیدگاه 4 0
                  سه شنبه 9 تير 1394-17:21

                  دست مريزاد جناب صادقی

                  • سه شنبه 9 تير 1394-14:33

                   خداوند به بانیان این امر خیر؛ عمر با عزت عطا نماید.

                   • سه شنبه 9 تير 1394-14:30

                    احسنت به معرفت و شرف شما
                    زنده باد
                    روی فطریه امسال ما از آستانه اشرفیه گیلان حساب کنید


                    ©2013 APG.ir